Reklama

Szkodliwe przedmioty używane w codziennym życiu (część 2)

Naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że substancje chemiczne, które można znaleźć w całym szeregu produktów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym zawierają dużo więcej toksyn, niż dotychczas sądzono. Nasze zdrowie zależy nie tylko od diety i aktywności fizycznej, lecz także od tego, czy ograniczymy nasze kontakty ze szkodliwymi substancjami. Warto więc wiedzieć co warto wyeliminować z naszego najbliższego otoczenia.

Produkty dla niemowląt

Zaskakująco, niektóre środki zmniejszające palność produktu zawarte w przedmiotach przeznaczonych dla małych dzieci, takich jak wysokie krzesełka, łóżeczka, czy wózki, mogą zawierać toksyczne chemikalia. Do takich substancji zaliczyć można brom i chlor, którym przypisuje się wywoływanie zaburzeń neurologicznych i problemów ze sprawnością seksualną w późniejszym życiu.

Zasłony prysznicowe

Ftalany używane są czasem do zmiękczania plastyku, z którego produkuje się zasłony do prysznica. Uważa się, że te organiczne związki wywołują szereg niepożądanych efektów takich jak zaburzenia funkcjonowania mózgu objawiające się trudnością z uczeniem się i pogorszeniem pamięci.

Spraye owadobójcze

Chemiczne środki owadobójcze nie powinny być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach (a w idealne - także na zewnątrz). Badania wykazały ich związek z uszkodzeniami neurologicznymi u dzieci. Jeśli jest to tylko możliwe, zwalczaj szkodliwe owady w swoim domu poprzez dokładne sprzątanie i uszczelnianie pojemników na żywność.

Jedzenie w puszkach

Bifenol-A, zawarty w większości puszek z jedzeniem, jest substancją chemiczną wywołującą zaburzenia hormonalne odpowiedzialne za niepłodność mężczyzn, choroby serca oraz cukrzycę. Choć wielu producentów puszkowanej żywności stara się eliminować Bifenol-A ze swoich produktów, nie ma całkowitej pewności, czy substancje zamienne są całkowicie bezpieczne. Jeśli to możliwe używaj jedzenia świeżego lub mrożonego.

Kukurydza i soja

Chemiczny środek zwalczający chwasty o nazwie Roundup oddziałuje na enzymy obronne naszych organizmów odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia. Naukowcy wytworzyli genetycznie zmodyfikowane rośliny hodowlane, które skutecznie opierają się działaniu tego środka podczas oprysków. Zdecydowanie powinno się unikać spożywania żywności pochodzącej z hodowli modyfikowanej genetycznie. Do tego typu produktów zaliczyć można przede wszystkim modyfikowaną kukurydzę i soję. Kupuj zatem produkty organiczne, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Ubrania prane na sucho

Choć oddanie swojego prania do pralni chemicznej to dla nas ogromna wygoda, pamiętaj, że środki czyszczące używane w procesie prania na sucho, takie jak nadchloroetylen (PCE) są bardzo szkodliwe. Przypisuje się im wywoływanie raka, uszkodzeń wątroby, nerek i centralnego układu nerwowego. Wiele krajów zabrania stosowanie tych środków, jednak nie wszędzie zostały one całkowicie wyeliminowane.

Telewizory i konsole do gier

Ftalany, wywołujące efekt zmiękczania plastyku, znajdują się w kablach zasilających urządzeń elektrycznych, także w kablach kontrolerów gier wideo. Natomiast obudowy sprzętów elektrycznych zawierają substancje zapobiegające zapłonowi. Obie te grupy chemikaliów odpowiedzialne są za zaburzenia rozwoju mózgu.

Komputery stacjonarne i laptopy

Zarówno ftalany jak i środki zapobiegające zapłonowi znajdują się w naszych komputerach i laptopach. Wiele osób jest także zaniepokojonych polem elektromagnetycznym generowanych przez monitory i urządzenia zasilane prądem. Uważa się, że może mieć ono negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jakkolwiek pamiętać należy, że nie przeprowadzono żadnych badań, które potwierdziłyby z całą pewnością te obawy, rozsądnie jest zrobić sobie komputerową detoksyfikację życia i oderwać się od monitora. Można wtedy zobaczyć, jak piękny jest świat wokół nas.

Telefony komórkowe

Współczesny świat wystawił nas na działanie fal pochodzących z urządzeń bezprzewodowych. Ta nadmierna ekspozycja na działanie fal najprawdopodobniej odpowiada za wzrost nadwrażliwości i chorób wywołanych oddziaływaniem pola elektromagnetycznego, które łączy się z szeroką gama chorób takich jak rak, zaburzenia systemu odporności, neurologiczne oraz zaburzenia układu rozrodczego. Choć Światowa Organizacja Zdrowia nie potwierdziła dotąd bezpośredniego związku działania fal radiowych pochodzących z telefonów komórkowych z zapadalnością na wymienione choroby, pamiętaj, że twój telefon zawiera ołów, rtęć, arszenik i kadm, które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, jeśli występują w dużym natężeniu.

Słowa

Ok, ten ostatni punkt z pewnością cię zaskoczy. Zapewne każdy z nas używa toksycznych słów w codziennym życiu. Staraj się to ograniczyć, stroń także od toksycznych ludzi. Jeśli ograniczysz toksyczne relacje i wyeliminujesz toksyczne słowa ze swojego słownika, to razem z stosowaniem zaleceń opisanymi powyżej, szybko poczujesz różnicę w jakości swojego zdrowia i samopoczucia.

CZYTAJ DALEJ: Szkodliwe przedmioty używane w codziennym życiu (część 1)

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama