Reklama

Plamoodporne ale czy na pewno bezpieczne?

Od pewnego czasu na rynku możemy spotkać się z tkaninami, które są nie tylko odporne na wodę, ale także na zabrudzenia i tłuszcz. Nic więc dziwnego, że firmy produkujące odzież, tkaniny meblowe, buty, a nawet namioty prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii.

Tkaniny wodoodporne najczęściej wykonuje się z PFC.

PFC jest to skrót od perfluorowęglowodoru, czyli organicznego związku chemicznego, który jest szkodliwy dla środowiska i w znacznym stopniu powoduje tworzenie się efektu cieplarnianego.

Szkodliwość PFC

PFC został określony jako jeden z najbardziej trwałych chemikaliów syntetycznych, który przenika zarówno nasze ciało jak i środowisko. Trwałość odnosi się do długich okresów przebywania substancji w organizmie. Badania wykazały, że ekspozycja na PFC wiążę się z mniejszą masą urodzeniową noworodków, podwyższonym stężeniem cholesterolu, nieprawidłowym poziomem hormonów tarczycy, zapaleniem wątroby oraz nadciśnieniem tętniczym.

Jak uniknąć PFC?

Starajmy się unikać produktów wykonanych z tkaniny „waterproof”. Oczywiście, niektóre tkaniny takie jak filc czy wełna są w naturalny sposób wodoodporne, więc starajmy się stosować naturalne zamienniki. Pamiętaj, że chroniąc siebie przed szkodliwymi substancjami, chronisz również naturalne środowisko, które na pewno będzie Ci wdzięczne!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama