Reklama

Jakie konsekwencje ma palenie e-papierosów?

Elektroniczne papierosy stają się coraz bardziej popularne, ale niewiele wiadomo na temat zagrożeń jakie stanowią one dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Coraz więcej osób korzysta z nich sadząc, że są zdrowsze niż tradycyjne papierosy. E-papierosy nie zawierają tytoniu i nawet nie wiążą się z samym paleniem. Nowe badania starają się wyjaśnić związek między użytkowaniem e-papierosów a ryzykiem chorób układu krążenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia wiążą się z paleniem e-papierosów? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

Reklama

E-papierosy zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu stały się one szczególnie popularne wśród młodzieży, a liczba nastolatków, która pali e-papierosy wzrasta. Nie są one tak bezpieczne jak się wydaje. Jednak e-papierosy zawierają jeszcze więcej uzależniającej nikotyny i innych chemicznych związków, które można znaleźć w tradycyjnym papierosie.

Nowe badania analizują wpływ stosowani e-papierosów na układ sercowo-naczyniowy. Dr. Middlekauf i jego zespół, który przeprowadza badania, wysnuł hipotezę, że osoby którzy regularnie palą e-papierosy są bardziej narażeni na stres oksydacyjny i nierównowagę w tonie bicia serca. Badania przeprowadzono na grupie osób, które paliły e-papierosy.

Wyniki badań wykazały, że w porównaniu z grupą kontrolną osoby palące e-papierosy były bardziej podatne na wzrost akcji serca oraz zwiększonej podatności na stres oksydacyjny. Przeprowadzone badania potwierdziły hipotezę stawianą przez dr. Middlekaufa.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama