Reklama

Jak właściwe nawodnienie wpływa na mózg i zdrowie psychiczne?

Mózg ludzki składa się w ponad 75% z wody i kontroluje praktycznie każdy proces organizmu poprzez układ nerwowy w którym poruszają się impulsy elektryczne niosące ze sobą informacje na temat tego co dzieje się w organizmie oraz z poleceniami tj. np. ruch ręki. W mózgu pojawia się początek wszystkiego. Dla przykładu chcemy ruszyć ręką, najpierw pojawia się myśl o tym, i automatycznie zostaje wygenerowany impuls dla mięśni by wykonały to zadanie, a wszystko dzieje się w ciągu ułamka sekundy. Mózg steruje też zadaniami, które są poza naszą kontrolą lub odbywają się w podświadomości tj. ruch powiek czy kontrolowanie pracy narządów wewnętrznych.

Reklama

Jak w każdej sieci komunikacyjnej ważnym parametrem jest prędkość przekazywania informacji- mózg działa podobnie. Sieć neuronowa jest szybsza im więcej połączeń synaptycznych, a także im są mocniejsze tym np. łatwiej sobie przypominamy o różnych rzeczach. Uczenie się wzmacnia konkretne połączenia synaptyczne przez to o czymś pamiętamy lub też nie, a im częściej powtarzamy tym mocniejsze połączenia synaptyczne i łatwiej sobie o tym przypomnieć tj. w przypadku ludzi starszych: dlaczego łatwiej przypomnieć sobie rzeczy z ich młodości niż to co było wczoraj? Dlatego, że często wspominali tamte rzeczy i połączenia synaptyczne są niezwykle mocne. Dlatego możemy wyobrazić sobie jak ważna jest woda dobrej jakości ! Utrzymując czyste środowisko, sygnały poruszają się szybciej, jeśli gospodarka wodna jest zaburzona przez niedobór wody lub przez zbyt dużą ilość toksyn, sygnały docierają wolniej oraz z możliwym zniekształceniem. Jakie są inne skutki uboczne zaburzenia gospodarki wodnej? Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi, zaburzenia nastroju, bóle głowy itd.

Woda, a poziom produkowanej energii

Ilość wody w organizmie przekłada się bezpośrednio na poziom energii. Ubytek 5% wody w płynach ustrojowych może powodować zmniejszenie energii aż o 30% ! Według badań szacunkowych ok. 2/3 populacji cierpi w jakimś stopniu na przewlekłe odwodnienie. Zamiast wody, wiele osób sięga po używki typu kofeina, cukier itd. aby szybko zwiększyć poziom energii lecz jest to efekt krótkotrwały. Kofeina i cukry są moczopędne i narażają organizm na zwiększoną utratę wody, co powoduje w konsekwencji jeszcze większe straty energii.

Woda oczyszcza Twój organizm

System odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn jest głównym elementem odpowiedzialnym za dobry stan zdrowia i jego działanie zależy w dużej mierze od wody. Filtrowanie i wypłukiwanie toksyn przez wodę jest bardzo intensywne.

Ile wody potrzebuje twój organizm?

Dość często słyszy się, właściwie stało się to już stereotypem, że osiem szklanek wody dziennie jest absolutnym minimum dla organizmu do utrzymania podstawowych funkcji. Wydaje mi się, że lepszą miarą ilości jest twoja własna waga i twoje zapotrzebowanie, to od 30-50 ml na każdy kilogram masy ciała. Jeśli jesteś sportowcem lub osobą pracującą fizycznie możesz potrzebować jej nieco więcej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama