Reklama

Jak ograniczyć ekspozycję na chlor w basenie?

W codziennym życiu uciekamy się do przeróżnych sposobów, aby oczyścić z chloru i innych zanieczyszczeń wodę, którą pijemy i której używamy do mycia. Jednak bez większego zastanowienia wskakujemy do basenu pełnego mocno chlorowanej wody. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad efektem, jaki chlor ma na twoje zdrowie?

Reklama

Problem z chlorem

Pływanie w chlorowanej wodzie na basenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, tak sugerują niedawne badania, które zidentyfikowały ponad 100 substancji na bazie chloru używanych do dezynfekcji wody basenowej. Nie musisz nawet pływać w tej wodzie, aby wystawić się na ryzyko oddziaływania chloru na zdrowie. Chlorowane baseny wydzielają chloraminy.

To gazy, które z pewnością czułeś w hotelu czy na krytym basenie. Mogą one wywoływać kaszel i podrażnienie zatok, a w poważniejszych przypadkach - świszczący oddech i nawet wzmocnienie objawów astmy. Wdychanie ich może wzmagać wrażliwość na inne substancje niebezpieczne, jak grzyby i bakterie.

Chlor jest uznany za substancję niebezpieczną dla człowieka. Badania przeprowadzone na ponad 800 dzieciach wykazały, że kontakt z chlorem ma zauważalny wpływ na dzieci z alergiami i astmą. Odkryto także, że długotrwały kontakt z chlorem wpływa ujemnie na zdrowe dzieci.

Jak chronić się przed chlorem?

Unikaj basenów z chlorowaną wodą tak często jak się da. Są już miejsca, gdzie woda jest oczyszczana filtrami solnymi zawierającymi mniejsze stężenia tego pierwiastka, lub filtrami UV.

Używaj witaminy C, która neutralizuje i odwraca szkody wywołane chlorem. Dodatkowo witamina ta jest podstawą wielu środków przeciw starzeniu się, zatem jej stosowanie zawsze niesie ze sobą korzyści.

Zanim wejdziesz do basenu posmaruj ciało kremem, by ograniczyć wchłanianie chloru. Jednak uprzednio sprawdź, czy na twoim basenie nie jest to zakazane.

Jeśli masz własny basen możesz kontrolować metody stosowane do oczyszczania wody i ograniczyć ryzyko związane z chlorem. Obecnie istnieje wiele opcji filtrowania niewymagających użycia chloru. Jeśli budujesz właśnie swój basen, spróbuj ich poszukać - ich cena nie będzie znacząco wyższa od pomp i systemów oczyszczania opartych na użyciu chloru.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama