Reklama

Fascynujące fakty na temat ciała

Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasz organizm jest bardzo skomplikowaną maszyną, która posiada wiele funkcji. Poniżej znajdziesz 9 niesamowitych faktów na temat twojego ciała, o których na pewno nie uczyli cię w szkole.

Język

Nie ma ciężej pracujących mięśni niż język. W ciągu dnia przybiera on różne kształty, tak abyś mógł wypowiedzieć dany dźwięk oraz popycha dalej jedzenie. Z kolei kiedy śpisz, przesuwa on ślinę w dół gardła.

Jelita

Jak by nie patrzeć, w twoim ciele znajduje się około 8 m jelit. Jelito cienkie, nie jest wcale małe, ponieważ jego długość to około 6 metrów. Z kolei jelito grube jest szersze i mierzy około 1,5 metra.

Brudne usta

Po przeczytaniu tego, pomyślisz dwa razy zanim kogoś pocałujesz, ponieważ najbardziej zanieczyszczonym miejscem w twoim ciele są usta. Nie bierz tego do siebie, ponieważ tyczy się to każdej osoby. W jamie ustnej znajduje się więcej bakterii niż ludzi na świecie. Szczotkowanie i nitkowanie zębów w niewielkim stopniu je zabija, a w 2 litrach produkowanej przez ciebie śliny dziennie ich część również ginie.

Twarz

Twoja twarz jest siedliskiem bakterii, które są tak małe, że ich nie widać. Składają one jaja i wykluwają się na twojej twarzy. Ich ulubione miejsca to linia włosów, oczodoły i rzęsy. Jeśli wymkną się one spod kontroli, to mogą spowodować problemy ze skórą oraz infekcje oka.

Pot

Kiedy się zgrzejesz, to nerwy wysyłają sygnały do miliona gruczołów, które produkują pot w miejscach takich jak pachy, dłonie, stopy, głowa oraz miejscach intymnych. A że bakterie lubią pływać, to od razu się tam namnażają, powodując przykry zapach (pot sam w sobie nie ma zapachu).

Pupa

Łacińską nazwą dla największego mięśnia jest Gluteus maximus. Te silne mięśnie spełniają funkcję poduszki, kiedy siedzisz, jednak są napięte, kiedy stoisz.

Pod skórą

Nawet jeśli zdarłbyś skórę z kobiety i mężczyzny, to i tak okazałoby się, że są to dwa różne rodzaje ludzi. Męski szkielet to kwadratowa broda, duży łuk brwiowy i opadające czoło. Z kolei szkielet kobiety, to bardziej podkreślony podbródek, mniejszy łuk brwiowy i mniej opadające czoło. Oprócz tego kobieta ma oczywiście szersze biodra.

Kości nie kłamią

Wewnątrz twoich kości znajduje się wiele malutkich otworów, w których znajdują się naczynia krwionośne. Nazywają się one osteonami. Na podstawie ich ilości można stwierdzić twój wiek w przedziale od 5 do 10 lat. Młode osoby mają większe osteony niż osoby starsze.

Ciemny pępek

Kiedy ostatni raz myślałeś o swoim pępku? Naukowcy uważają, że dzieje się w nim wiele rzeczy. Znaleźli oni i przebadali w nim aż 2400 różnych rodzajów bakterii. A to dużo nieproszonych gości!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama