Reklama

Dlaczego antybiotyki są niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach  często słyszymy o niebezpieczeństwie stosowania antybiotyków. Czy powinniśmy więc zrezygnować z nich całkowicie? Do czego może doprowadzić zbyt częste i niepotrzebne stosowanie tych leków? Powinniśmy zadać sobie te pytania  i dowiedzieć się, jakie konsekwencje wynikają z nierozważnego stosowania antybiotyków. Prostą odpowiedź znajdziesz poniżej.

Reklama

Antybiotyki często stosowane są nierozważnie i niepotrzebnie.

Przyjmujemy je na przeziębienia i grypę, choć mogą one przynieść wtedy więcej szkód niż pożytku. Pierwszym zagrożeniem przyjmowania antybiotyków są skutki uboczne. Mnóstwo ludzi może reagować na antybiotyki alergią, co jest szczególnie niebezpieczne. Jeżeli więc wiesz, że któraś grupa antybiotyków powoduje u ciebie alergie, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi.

Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z antybiotyków? Oczywiście nie. Kluczem jest rozróżnienie kiedy antybiotyki mogą pomóc, a kiedy nie. Należy więc sprawdzić, co jest przyczyną choroby. Jeżeli chorujemy na grypę, czy zwykłe przeziębienie, antybiotyk nie pomoże. Antybiotyki pomocne są w przypadku chorób bakteryjnych. Jedynie te małe i niebezpieczne organizmy są podatne na działanie antybiotyków, poprzez zatrzymanie ich wzrostu i zahamowanie rozmnażania. W ten prosty sposób antybiotyki poradzą sobie z infekcją. Jednak wirusy nie poddają się ich działaniu, dlatego absolutnie nie powinno się przyjmować antybiotyków w przypadku chorób wirusowych.

Dlaczego antybiotyki są tak niebezpieczne?

Prawdziwym problemem jest fakt, że bakterie z czasem uodparniają się na działanie antybiotyków. Im częściej stosujemy antybiotyki, tym szybciej bakterie nabierają odporności. W rezultacie powstają bakterie, które wymagają znacznie większych dawek antybiotyków lub całkowicie odporne na ich działanie. Rodzi to groźbę chorób, które do niedawna niegroźne, przeistoczą się w śmiertelne niebezpieczeństwo.

Drugim ważnym zagrożeniem związanym ze stosowaniem antybiotyku, jest fakt, że jeden antybiotyk może zwalczać wiele bakterii. Nawet odpowiednio dobrany lek, oprócz chorobotwórczych zarazków może więc powodować śmierć bakterii niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. O ile w przypadku, gdy rzeczywiście mamy do czynienia z chorobą bakteryjną  i stosowanie antybiotyku jest konieczne, takie ryzyko jest opłacalne, to czy warto ryzykować zdrowie przyjmując antybiotyki, gdy i tak nie mają możliwości nam pomóc?

Szczególnie w okresie wzmożonego zachorowania na choroby wirusowe takie jak grypa, powinniśmy uważnie dobierać leki. W przypadku gdy choroba nie jest zaawansowana lepiej sięgnąć po naturalne środki i receptury, które stosowane były przez nasze babcie. Istnieje również szeroka gama ziół, które są niezwykle pomocne w walce z chorobami, a z pewnością o wiele bezpieczniejsze dla naszego organizmu niż stosowanie antybiotyków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama