Reklama

Czy używanie klimatyzacji jest zdrowe?

Większość z nas zaraz po uruchomieniu samochodu, bez zastanowienia się włącza klimatyzację. Lecz robiąc to narażamy nasze zdrowie i innych osób znajdujących się w samochodzie z nami. Dlaczego nie powinniśmy włączać klimatyzacji zaraz po uruchomieniu samochodu? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Reklama

W zaparkowanym samochodzie gromadzi się benzen. Benzen jest związkiem organicznym, otrzymywanym z ropy naftowej, który jest toksyczny, rakotwórczy i wykazuje działanie narkotyczne. W stojącym w cieniu samochodzie, wewnątrz pojazdu poziom benzenu może osiągnąć od 400 do 800 mg na dzień. Co więcej, w zaparkowanym w słońcu samochodzie poziom benzenu może sięgać już od 2000 do 4000 mg na dzień. Jest to poziom przekroczony 40 krotnie.

Kiedy wsiadasz do samochodu, który miał zamknięte szyby, narażasz się na wdychanie oparów benzenu. Wpływa on również na funkcjonowanie wątroby, nerek oraz tkanek kości. Toksyna ta może powodować choroby nowotworowe. Wyeliminowanie jej z organizmu jest dość skomplikowane i zajmuje dużo czasu.

Instrukcja obsługi nakazuje, zostawiać uchylone okno lub przynajmniej na minutę lub dwie otwierać je przed uruchomieniem silnika. W momencie, gdy włączamy klimatyzację do kabiny napływa ciepłe powietrze, pachnące jak plastik wypełnione benzenem. Dopiero po chwili z klimatyzacji zaczyna lecieć zimne powietrze. Nim wsiądziesz do samochodu, przewietrz wnętrze, a następnie włącz silnik i klimatyzację. Odczekaj parę minut, aby toksyny ulotniły się i dopiero teraz możesz korzystać z samochodu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama