Reklama

Czy lakier do paznokci jest bezpieczny?

Nawet większość kobiet, które dbają o zdrowie może nie zdawać sobie sprawy, jaki wpływ na ich organizm ma lakier do paznokci. Ostatnie badania wykazały, że wiele z najbardziej popularnych marek lakierów do paznokci może być znacznie bardziej szkodliwa, niż się wydaje.

Co pokazują badania?

Niedawne badania wykazały, że na 24 kobiety biorące udział w badaniu każda posiadała śladowe ilości toksyn w organizmie. Okazało się, że źródłem szkodliwych substancji był lakier do paznokci. Jego niebezpieczny składnik, fosforan trifenylu, przenika do ludzkiego organizmu już po 10 godzinach od pomalowania paznokci.

Naukowcy następnie przebadali losowo 10 różnych lakierów do paznokci i w 8 odkryli obecność fosforanu trifenylu.

Co to jest fosforan trifenylu?

Fosforan trifenylu sprawia, że lakier na paznokciach utrzymuje się dłużej i jest trwalszy, ale także wykorzystuje się go w produkcji plastiku i pianki poliuretanowej, aby ograniczyć jej łatwopalność. Jeśli przeniknie do ludzkiego organizmu potrafi zakłócić pracę gospodarki hormonalnej. Może być odpowiedzialny za nadwagę.

Jest szczególnie szkodliwy dla młodych dziewcząt, które regularnie korzystają z lakieru do paznokci, bo od właściwego rozwoju gospodarki hormonalnej zależy ich zdrowie.

Naturalne alternatywy

Na szczęście istnieje kilka firm, które zdecydowały się na redukcję niebezpiecznych składników w lakierach do paznokci. Istnieje kilka naturalnych alternatyw składników lakierów do paznokci, które nie wywołują alergii, nie podnoszą ryzyka zachorowania na raka i nie wywołują zaburzeń hormonalnych. Dlatego dokładnie sprawdzaj skład lakierów do paznokci.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama