Reklama

Czy japonki są zdrowe dla naszych stóp?

Japonki stały się podstawą naszej letniej garderoby - i to nie bez powodu. Wszyscy znamy to błogie, beztroskie uczucie, gdy zakładamy je po raz pierwszy, zwykle pod koniec wiosny. Niestety japonki są bardziej niebezpieczne, niż może nam się wydawać.

Reklama

Co sprawia, że ​​japonki są dla nas szkodliwe?

Badania przeprowadzone w 2010 roku dokładnie przeanalizowały ten problem. Jak każdy koneser japonek dobrze wie, często trzeba zaginać palce stóp, by upewnić się, że but pozostanie na nodze. Ten (pozornie niegroźny) nawyk zmusza mięśnie przedniej części stóp do cięższej pracy. Powoduje to ich zmęczenie i urazy, które nie występują, gdy chodzimy boso lub w trampkach.

Z używaniem japonek związany jest również kolejny problem. Ich płaskie podeszwy - bez podpory dla pięt lub specjalnego wygięcia w kształcie łuku - mogą prowadzić do płaskostopia, nawet jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z tą dolegliwością. Brak odpowiedniego łuku powoduje, że nogi zaczynają odkształcać się do wewnątrz. Natomiast brak obcasa sprawia, że stopy mogą ślizgać się. Zmusza to nasze nogi do ciężkiej pracy, w celu utrzymania butów na swoim miejscu.

Ponadto niestabilne, cienkie japonki znacząco skracają długość naszego kroku, niepotrzebnie narażając nogi i stopy na dodatkowe obciążenia.

Czy należy zapomnieć o beztroskich spacerach w japonkach w gorące letnie dni? Nie martwcie się niepotrzebnie - istnieje również kilka dobrych wiadomości. Pojawienie się licznych dowodów, wskazujących, że japonki mogą być niebezpieczne dla stóp, zmusiło firmy je produkujące do wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń. Warto więc wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy zakupie letniego obuwia.

Po pierwsze sprawdź czy japonki posiadają odpowiedni obcas i łuk. Warto zadbać też, by wykonane były z materiałów, które zginają się, jednak nie za bardzo.

Nie jest zalecane noszenie japonek podczas czynności, które mogą być niebezpieczne dla naszych palców. Nie nadają się one również na długie spacery - w tym wypadku trampki zapewnią nam o wiele lepsze wsparcie.

Gdzie szukać bezpiecznych butów?

Sytuację tą odrobinę uprościła Amerykańska Agencja Podologiczna (zajmująca się chorobami stóp). Przygotowała ona listę producentów japonek, którzy spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa. Warto zapamiętać również, że japonki wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia na pewno będą dużo droższe niż te, które możesz znaleźć w okolicznej drogerii. Ich cena waha się zwykle w okolicach 200 zł. Takie buty zapewnią nam jednak odpowiednie wsparcie dla stóp i pozwolą bezpiecznie cieszyć się gorącymi dniami lata.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama