Reklama

Co oznaczają symbole na dnie butelek z wodą?

Tylko niewielka grupa ludzi wie, że kupując butelkę wody mineralnej, należy dokładnie sprawdzić jej dno. Czego tam szukać? Otóż znaki na dnie dokładnie informują nas, z jakiego rodzaju tworzywa sztucznego została wykonana butelka. Jeżeli znajdują się tam symbole HDP HDPE czy PP, to dla nas informacja, że woda jest bezpieczna, a z plastiku do napoju nie są uwalniane szkodliwe substancje. Pozostałe symbole oznaczają plastiki, które są potencjalnie niebezpieczne. Dlatego zawsze  wybieraj świadomie. Żeby dokładnie się przygotować, poznaj najczęstsze oznaczenia tworzyw sztucznych.

Reklama

HDP lub HDPE

 

Zdaniem specjalistów, najbezpieczniejsze są butelki oznaczone jako HDP lub HDPE. Są wykonane z tworzyw, które nie uwalniają szkodliwych substancji do wody i innych napojów. Można przechowywać w nich także inne produkty spożywcze. Co ważne dla środowiska, nadają się również do recyklingu.

PET lub PETE

Jedno z najczęściej spotykanych oznaczeń na butelkach. Są one jednorazowego użytku i nie powinno się przechowywać w nich wody zbyt długo. Te rodzaje plastiku mogą uwalniać do napojów metale jak i inne substancje chemiczne, zakłócające między innymi gospodarkę hormonalną.

PVC lub 3V

Zdecydowanie powinniśmy unikać butelek z oznaczeniem PCV lub 3V. Polichlorek winylu popularnie zwany PCV może wydzielać szkodliwe dla zdrowia toksyny, przenikające do napojów i wody. Z kolei w procesie spalania PCV wydzielane są dioksyny, które są dla nas bardziej niebezpiecznie niż cyjanek potasu (substancja będąca silną trucizną). Co jednak ciekawe, większość folii do pakowania żywności wykonana jest właśnie z PCV.

LDPE

Jest to stosunkowo bezpieczna substancja, z która w większości wykorzystywana jest do produkcji woreczków jednorazowych, do pakowania żywności. Ten rodzaj polietylenu nie wydziela szkodliwych substancji, jednak nie jest tak bezpieczny jak HDP lub HDPE

PP

Butelki oznaczone tym symbolem są jednymi z najbezpieczniejszych, obok oznaczonych HDP, HDPE. Bez obaw możesz sięgać po nie kupując wodę, inne napoje czy produkty żywnościowe.

PS

PS czyli polistyren, a popularnie mówiąc po prostu styropian, to kolejne z tworzyw używanych do przechowywania produktów żywnościowych, które bezwzględnie powinniśmy wyeliminować z naszego otoczenia. Często spotykamy kubeczki jednorazowe lub opakowania do posiłków na wynos, które wykonane są właśnie z polistyrenu.

PC lub nieoznakowane butelki  i opakowania

Ten rodzaj butelek i opakowań jest najbardziej niebezpieczny. Często bidony i butelki do które zabieramy ze sobą na trening są wykonane z PC lub co gorsze, nie są wcale oznaczone. Dlaczego są tak niebezpieczne? PC uwalnia duże ilości BPA, substancji która jest silnie rakotwórcza. Co jest niebezpiecznego w nieoznaczonych plastikach? To, że tak na prawdę nie wiemy co się w nich znajduje. Bez oznaczeń nie znamy składu plastiku, więc nie wiemy czy jest niebezpieczny czy też nie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama