Reklama

Co oznaczają cyfry na opakowaniu mleka w kartonie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad znaczeniem cyfr umieszczonych na spodzie opakowania mleka w kartonie? Być może nawet nigdy nie zwróciłaś na nie uwagi. Nie są to przypadkowe liczby, jednak ich sens zna niewiele osób.

Jeśli odwrócisz karton do góry nogami zobaczysz ciąg cyfr od 1 do 5 ( w niektórych krajach od 1 do 6). Cyfry te mówią ile razy mleko zostało poddane „recyklingowi” i powtórnie przetworzone.

Przepisy prawne pozwalają ponownie pasteryzować mleko po upływie terminu przydatności do spożycia. Procedura ta może być wykonana do 5 lub 6 razy. Producenci mleka mają obowiązek umieszczania dokładnej liczby ilości pasteryzacji.

Prawo pozwala, aby po upływie terminu ważności mleko było po raz kolejny pasteryzowane i wysyłane ponownie do sklepów.

Jeśli spojrzysz na ciąg cyfr 123456 i zauważysz, że jednej brakuje, to będziesz wiedziała ile razy mleko było poddane „recyklingowi”. Na przykład cyfry 12456 mówią, że brakuje 3, co oznacza, że termin przydatności do użycia upłynął 3 razy i mleko zostało poddane pasteryzacji trzykrotnie.

Niektóre opakowania nie mają ciągu cyfr tylko jeden numer oznaczający to samo, czyli liczbę pasteryzacji. Nie wszystkie kraje pozwalają na wielokrotną pasteryzację mleka. Jednak trzeba się liczyć z tym, że prawo dopuszcza takie praktyki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama