Reklama

8 sposobów na bycie bardziej cierpliwym

Większość z nas doświadczyła uczucia, że zaraz wybuchnie, ponieważ zaczyna brakować im cierpliwości. Może denerwujesz się kiedy ktoś opowiadając jakąś historię robi to zbyt długo lub irytujesz się, kiedy jakieś wydarzenie nie jest tak szybko jakbyś tego chciała. Rezultatem braku cierpliwości jest pewnie to, że jesteś kłębkiem nerwów. Często się wściekasz i nie potrafisz cieszyć się chwilą. Czas to zmienić. Oto kilka sposobów na to, aby stać się bardziej cierpliwą osobą.

Reklama

Jedz powoli

Mimo że brzmi to bardziej jak porada w kwestii zrzucenia wagi, to eksperci twierdzą, że jest to też dobra technika na nabycie więcej cierpliwości. Trening dzięki któremu nauczysz się jeść wolniej i smakować każdą chwilę, sprawi, że tak samo będziesz postępowała w życiu. Nie śpiesząc się podczas wykonywania częstych czynności takich jak jedzenie, zwalniasz swoje tempo, przez co zmniejszasz ryzyko tego, że stracisz cierpliwość.

Oceniaj sprawiedliwie ludzi i sytuacje

Zamiast wyciągać wnioski, które mogą doprowadzić do kłótni lub zniszczyć związek, zrób krok do tyłu i przemyśl całą sytuację, kiedy czujesz, że tracisz cierpliwość. Zamiast reagować impulsywnie, pomyśl o przyczynach, które spowodowały, że dana osoba zachowała się w taki a nie inny sposób lub o tym, dlaczego ty zareagowałaś w taki sposób. Może się okazać, że znajdziesz cierpliwość, która pozwoli ci na lepsze zrozumienie innych, a także samej siebie.

Bądź nastawiona pozytywnie

Czasami osoba, która jest niecierpliwa stara się powstrzymać negatywne skutki tak długo jak to tylko możliwe. Jeśli zareagujesz impulsywnie, to coś może pójść nie tak. Jednak ćwicząc pozytywne nastawienie, nabywasz więcej cierpliwości. Skup się na tym, co dobrego może wyniknąć z danej sytuacji, a nie na tym co może pójść źle. Dzięki temu będziesz czuła się bardziej pewnie słuchając i czekając na obrót sytuacji. Dobre rzeczy, przychodzą do tych, którzy czekają!

Medytacja

Dogłębne zrozumienie samego siebie jest niezbędne w kwestii nabywania cierpliwości. Medytacja pozwoli ci na czucie się komfortowo wśród ciszy i poprawi twoją zdolność cieszenia się otaczającym cię spokojem. W twojej głowie mogą pojawić się myśli, które rzucą trochę światła na to, dlaczego często tracisz cierpliwość. W ciszy, która cię otacza spróbuj zastanowić się nad tymi myślami, a następnie zastosować to czego się nauczyłaś w relacji z ludźmi.

Nie lekceważ uczuć innych

Mimo że czasami możesz mieć ochotę na powiedzenie komuś „przejdź do sedna sprawy” lub na przewrócenie oczami podczas ich długiej opowieści, to zastanów się nad uczuciami danej osoby. Każda osoba, tak samo jak ty, ma swój styl mówienia. Zakańczanie za kogoś zdania lub przerywanie mu mówieniem, że jest drobiazgowy, może sprawić, że taka osoba będzie czuła się źle w twoim towarzystwie i nie będzie mogła być sobą. Nie chcesz przecież, aby inni czuli się nieswojo w twoim towarzystwie, więc dlaczego miałabyś ich stresować kiedy mówią? Pomyśl nad tym co czują inni, kiedy ty tracisz cierpliwość i postaraj się mniej reagować, a więcej słuchać.

Podróżowanie

Zagłębienie się w inną kulturę jest dobrym sposobem na nauczenie się, że każdy robi daną rzecz inaczej. Na przykład w niektórych kulturach zamiast przechodzić do sedna sprawy, przeznacza się godziny, a nawet dni na poznanie danej osoby. Z kolei w jeszcze innych kulturach ludzie delektują się przystawkami i napojami, zanim jeszcze zamówią główne danie. Na całym świecie istnieją osoby, które żyją spokojnie i wykazują dużą cierpliwość podczas interakcji z innymi, przez co są bardziej szczęśliwi.

Śmiej się

Bardzo często śmianie się z samego siebie pozwala na zobaczenie swoich wad i próbę ich naprawy. Następnym razem kiedy podczas rozmowy z inną osobą poczujesz zniecierpliwienie lub pomyślisz o nadchodzącym wydarzeniu, spróbuj znaleźć w tych sytuacjach coś zabawnego. Pomoże to na pozbycie się zdenerwowania i zrozumienie, że nie zawsze musisz mieć na wszystko rozwiązanie.

Porozmawiaj z przyjaciółmi o swoim zniecierpliwieniu

Jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się dlaczego tak często tracisz cierpliwość i nie masz problemu, aby o tym rozmawiać, to czemu by nie spytać o to przyjaciół? Powiedzą oni prawdę i wskażą sytuację, w których tracisz cierpliwość. Czasami usłyszenie o swoim zachowaniu od innych pozwala na doskonalenie się w momentach, kiedy jesteś najbardziej zniecierpliwiona – szczególnie jeśli kilka osób powiedziało ci to samo.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama