Reklama

7 części ciała równie unikalnych, co odciski palców

Jesteś jedna na milion (a dokładnie na 7 miliardów). Unikalne są nie tylko twoje odciski palców. Okazuje się, że w naszym ciele istnieje więcej cech, które może posiadać tylko jedna osoba na świecie. Sceny z filmów science fiction, w których w celu rozpoznania osoby skanuje się siatkówkę oka, nie wydają się już tak nieprawdopodobne. Przekonajcie się sami.

Oko

O kolorze i budowie tęczówki decyduje DNA, ale bruzdy, zawijasy i wyżłobienia, jakie się na niej znajdują, tworzą się podczas rozwoju płodu. Dzięki temu są unikalne (nawet dwie tęczówki u tej samej osoby są różne). Uważa się, że wzory te pojawiają się, kiedy płód zamyka i otwiera oczy, a tkanki tęczówki zaciskają się i rozluźniają.

Siatkówka oka

Najgłębiej położona część oka, siatkówka, jest precyzyjną fotografią naszego układu nerwowego, unikalnego dla każdej osoby. Przedstawia ona naczynia krwionośne, które lekarz bada, aby wykryć wczesne oznaki cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet zaburzenia pracy mózgu.

Ucho

Dotknij swojego ucha. Czy czujesz zawijasy i wyżłobienia na nim? Jesteś jedyną osobą na świecie, która ma taki kształt ucha. W jednym z badań stworzono algorytm, który może zidentyfikować daną osobę spośród 250 innych z dokładnością do 99,6%. Jego zasada opiera się na analizie odbicia światła na małżowinie usznej.

Odcisk ust

Hipotetycznie, detektyw mógłby zebrać dowód z pocałunku. Badania sugerują, że wzór wybrzuszeń i bruzd na ustach jest unikalny tak samo jak odciski palców. Istnieje tylko jeden problem: chociaż odciski ust były już stosowane do identyfikacji osób przez sąd (w pojedynczych przypadkach), przestępcy zwykle nie obcałowują miejsc swoich zbrodni.

Język

Podobnie jak odciski palców, nasz język ma swój własny kształt i budowę, a maleńkie wzniesienia i wyżłobienia na nim są unikalne. Wzory te rzadko zmieniają się z czasem, ponieważ język jest chroniony wewnątrz ust (w przeciwieństwie do odcisków palców, które mogą się ścierać). Badacze pracują nad obrazem 3D języka, który służyłby identyfikacji.

Odcisk palca u nogi

Odciski palców u nogi u płodu rozwijają się w tym samym czasie, co odciski palców u rąk i są również unikalne. FBI jest w posiadaniu bazy danych zawierające odciski palców 66 milionów ludzi, ale nie ma w niej odcisków palców u nóg czy odcisków całych stóp. W jednym z klasycznych przypadków jednak odcisk palca u stopy został użyty w szwedzkim sądzie, kiedy złodziej w piekarni pozostawił na rozsypanej na podłodze mące swój odcisk stopy. Choć był to jedyny dowód przeciwko oskarżonemu, sąd uznał go za winnego w ciągu 15 minut.

Zęby

Nasze zęby nie tylko zawierają DNA – dzięki czemu dane dotyczące uzębienia często wykorzystywane są w identyfikacji zwłok – ale również odzwierciedlają osobiste nawyki. Można na ich podstawie określić, czy ktoś zaciska szczękę, zgrzyta zębami, gra na instrumencie dętym czy też trzyma kluczyki od samochodu w zębach, idąc do samochodu. Ponieważ takie czynniki powodują ścieranie się zębów, nawet bliźniaki jednojajowe mają różne uzębienia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama