Reklama

6 korzyści zdrowotnych grejpfruta

Z pewnością słyszałeś o tym, że jedzenie grejpfrutów pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale czy wiesz, że pomaga zadbać o twoją skórę. Poznaj wszystkie korzyści jakie  oferuje ten cudowny owoc. Musisz jednak wiedzieć, że oprócz korzyści grejpfrut może być również niebezpieczny.

Walka z oznakami starzenia

Grejpfrut jest owocem bogatym w przeciwutleniacze, a  one pomogą w walce z oznakami starzenia i hamuje rozwój zmarszczek. Dodatkowo grejpfruty zawierają spermidyny, substancje które dodane do codziennej diety blokują proces starzenia komórkowego.

Najlepiej skorzystać z dobrodziejstw tego owocu  bezpośrednio na skórze. Zrób więc maseczkę mieszając sok z ½ grejpfruta z jedną łyżką miodu i ½ szklanki płatków owsianych. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15 do 20 minut, po tym czasie spłucz letnią wodą i gotowe. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Walka z nadmiernymi kilogramami

Dietetycy sugerują, że picie jednej szklanki soku grejpfrutowego może pomóc zahamować apetyt. Mogą również spowodować przyspieszenie metabolizmu. Co ciekawe, nie trzeba jedynie zjadać owoców, wystarczy wąchać olejek grejpfrutowy. Jak wskazują japońscy naukowcy, szczury które poddawane były 15 minutowym seansom wąchania olejków grejpfrutowych miały znacznie mniejszy apetyt i szybciej traciły wagę niż zwierzaki, które nie wąchały olejków.

Walka z tłustą cerą

Grejpfruty mają naturalne działanie ściągające, regulują wydzielanie sebum i pracę porów. Jeżeli masz więc problem z przetłuszczającą się skórą, to korzystaj z kosmetyków zawierających olejek grejpfrutowy i wyciągi z owoców. Możesz również zrobić własny tonik oczyszczający lub odświeżający skórę. Wystarczy, że sok z grejpfruta połączysz z kilkoma kroplami olejku miętowego i lawendowego. Mieszankę umieść w butelce z rozpylaczem. Delikatnie spryskaj twarz cienką warstwą i pozostaw kosmetyk do wchłonięcia.

Odżywienie włosów

Twoje włosy po codziennej zabiegach mogą potrzebować odżywienia i odbudowy. Możesz stosować rożnego rodzaju odżywki, płukanki lub szampony. Najlepiej jednak postawić na naturalne składniki. Na przykład grejpfruta, który jest bogatym źródłem witamin A i C. Pobudza wzrost włosów, odbudowę i regenerację zniszczonych końcówek. Stosuj płukankę ze świeżego soku lub kosmetyki z wyciągiem z grejpfruta. Pamiętaj jednak, że mogą one rozjaśniać włosy i nadać im jaśniejszych refleksów.

Obniżanie poziomu cholesterolu

Naukowcy i lekarze przeprowadzili eksperyment, w którym osobom z wysokim poziomem cholesterolu, nie reagującym na standardowe leczenie zalecono spożywanie jednego grejpfruta dziennie, przez trzydzieści dni. Jak pokazały wyniki, poziom cholesterolu spadł u tych osób o około 15 procent, a trójglicerydów o 17 procent. Zanim jednak rozpoczniesz kurację na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ jak pisaliśmy wcześniej, grejpfrut może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami.

Walka z łupieżem

Przyczyn łupieżu jest kilka. Jedną z nich jest obecność pewnego gatunku drożdży na powierzchni skóry. Jeżeli wszystkie inne sposoby walki z łupieżem zawiodą, możesz wypróbować soku z grejpfruta. Zawiera on składnik zwalczający grzyba. Stosuj go miejscowo, w rejonach objętych łupieżem. Dodatkowo, oprócz działania grzybobójczego, usunie on pozostałości kosmetyków, które również mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu.

Grejpfrut wchodzi w reakcję z lekami

Pierwszym zagrożeniem jakie niesie ze sobą ten owoc jest to, że wchodzi w interakcję z niektórymi lekami, zwiększając ich moc. Jedna tabletka popita szklanką soku grejpfrutowego może działać tak, jak zjedzenie pięciu, popitych wodą. Nawet zjedzenie świeżego lub wypicie soku na  kilka godzin przed lekami może spowodować reakcję. Aby dowiedzieć się, czy przyjmowane przez ciebie leki mogą być łączone z grejpfrutem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Grejpfruty mogą  powodować kamicę nerkową

Wysokie stężenie wapnia w moczu może powodować odkładanie kamieni nerkowych. Soki takie jak grejpfrutowy, winogronowy, jabłkowy czy pomarańczowy mogą powodować zwiększenie poziomu szczawianów wapnia w moczu, a więc do kamicy nerkowej. Jeżeli masz więc skłonność do tworzenia się kamieni, powinieneś zrezygnować z tego rodzaju napojów, a także świeżych owoców. Oczywiście sporadyczne spożywanie tego typu produktów nie wpłynie niekorzystnie na nasz organizm, ale należy zachować umiar.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama