Reklama

10 niebezpiecznych skutków stosowania sterydów

Sterydy anaboliczne są pochodnymi hormonów maskulinizujących, które niekiedy stosowane są przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej. Ich regularne stosowanie ma wiele szkodliwych długofalowych działań niepożądanych. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych skutków ubocznych stosowania sterydów anabolicznych.

Maskulinizacja

Maskulinizacja ma miejsce głównie u kobiet i spowodowana jest zwiększonym poziomem testosteronu w organizmie. Łysienie, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, trądzik oraz zmiany w budowie to najbardziej uciążliwe skutki stosowania sterydów u kobiet.

Feminizacja

Feminizację można zauważyć u mężczyzn, u których nastąpiła przemiana nadmiaru testosteronu w hormon żeński estrogen. Sterydy wzmacniające cechy męskie to androgeny, natomiast sterydy, które nadają cechy żeńskie to estrogen i progesteron. W przypadku działania hormonów żeńskich mogą pojawić się następujące symptomy: powiększenie się piersi, zmniejszona ilość spermy, obniżone libido, kurczenie się jąder i impotencja.

Układ sercowo – naczyniowy

Sterydy zwiększają ilość „złego” cholesterolu we krwi, co może prowadzić do powstania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Taki stan sprawia, że dana osoba jest bardziej podatna na choroby serca i udar. Ponadto, szybki wzrost wagi spowodowany działaniem sterydów towarzyszy wyższemu ciśnieniu krwi, co również wpływa na podatność na choroby serca.

Zaburzenia wzrostu

Przedwczesne zatrzymanie się wzrostu jest kolejnym, równie częstym co szkodliwym efektem stosowania sterydów. Dotyczy ono nastolatków. Sportowcy w wieku licealnym powinni o tym wiedzieć, gdyż stosowanie sterydów może nawet prowadzić do karłowatości.

Problemy z nerkami

Stosowanie szkodliwych produktów takich jak sterydy, działa obciążająco na nerki, co może prowadzić do powstania wysokiego ciśnienia krwi i braku równowagi w poziomie elektrolitów. Problem z nerkami może objawiać się puchnięciem kostek i łydek.

Uszkodzenie wątroby

Sterydy mogą prowadzić do powstania guzów i uszkodzenia wątroby. Ponadto, stosowanie sterydów może uzależniać.

Problemy skórne

Skóra jest wrażliwa na stosowanie sterydów, szczególnie u kobiet. Rozszerzanie się porów skóry i trądzik to jedne z najczęściej pojawiających się problemów. Szybki przyrost masy mięśniowej, który ma miejsce w przypadku przyjmowania sterydów, prowadzi również do pojawienia się rozstępów.

Wpływ na działanie mózgu

Badania wykazały, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu i zachowaniem agresywnym, co sprawia, że dane osoby często biorą udział w aktach przemocy. Osoby przyjmujące sterydy mogą również doświadczać zespołów psychotycznych i wysokiego poziomu niepokoju. Objawami niepożądanymi stosowania sterydów mogą być również: zaburzenia snu, uczucia euforii, paranoja, depresja, ekstremalne huśtawki nastrojów i zmiany w osobowości.

Zatrucie krwi

Stosowanie niesterylnych igieł jest powszechne wśród użytkowników sterydów, ponieważ wielu z nich obawia się, że kupowanie większych ilości igieł sprawi, że zostaną uznani za uzależnionych. Zwiększa to ryzyko powstania infekcji i zatrucia krwi. Jeśli miejsce wstrzyknięcia jest opuchnięte, konieczna może być interwencja lekarza.

Impotencja

Stosowanie sterydów uniemożliwia gonadom męskim normalne działanie. Po zaprzestaniu stosowania testosteronu może upłynąć trochę czasu, zanim sygnał z przysadki mózgowej zostanie wysłany do jąder, aby znów zaczęły produkować same testosteron. Ponadto, wysokie dawki tego hormonu mogą sprawić, że w przyszłości jadra zaprzestaną całkowicie jego produkcji. Długotrwałe jego stosowanie może też skutkować w późniejszym czasie brakiem erekcji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama