Reklama

Zmiana czasu: Jak wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu z zimowego na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Przyczyną jest rozregulowanie dobowego rytmu życia i snu. Charakterystyczne jest wtedy większe zmęczenie, brak energii, rozdrażnienie, a nawet bóle głowy. Wiele osób skarży się też na problemy z koncentracją i brak apetytu. Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni? Jak wpływa na nas zmiana czasu? Czy można się uchronić przed negatywnymi skutkami zmiany czasu?

Reklama

Zmiana czasu – problemy ze snem

Wiele osób po zmianie czasu skarży się na problemy ze snem. Winne jest zaburzenie rytmu dobowego, a także przesunięcie dotychczasowej granicy między dniem a nocą. Pod wpływem ciemności w organizmie wydziela się np. melatonina odpowiedzialna za uczucie senności i kojenie nerwów. Dlatego nagła zmiana rytmu i wydłużenie się dnia może sprzyjać bezsenności, a co za tym idzie apatii, zmęczeniu i rozdrażnieniu kolejnego dnia. Co więcej, problemy ze snem lub jego zła jakość są przyczyną innych dolegliwości.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Badania naukowców potwierdziły, że regularne niewysypianie się może być przyczyną zaburzeń hormonalnych i problemów metabolicznych. A to z kolei częsty powód spowolnienia przemiany materii, dolegliwości trawiennych i tycia. Zła jakość snu drastycznie obniża też odporność i sprzyja infekcjom układu oddechowego. Cierpi także nasza skóra, która staje się wysuszona, a pod oczami powstają charakterystyczne cienie.

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. W nocy, z soboty na nadzielę przestawiamy czas z 2:00 na 3:00. W ten sposób tracimy cenną godzinę snu. Dlatego do zmiany warto przygotować się już w sobotę – przestawić zegarki późnym popołudniem. Dzięki temu będziemy pamiętać, by wcześniej pójść spać, a w niedzielę wstać zgodnie z poprzednim rytmem dobowym. Wysypiając się, zniwelujemy efekt zmiany czasu, a w ciągu niedzieli nasz organizm zdąży przyzwyczaić się do nowych warunków, np. później zachodzącego słońca.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama