Reklama

Sposoby na naturalne zwiększenie poziomu dopaminy w organizmie

Dopamina to jeden z najważniejszych hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Kiedy jego poziom w organizmie jest niski, czujemy smutek i niepokój. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów na podniesienie poziomu dopaminy. Jeśli twój nastrój się pogarsza, poniższe porady mogą zapobiec złemu samopoczuciu.

Reklama

Aktywność fizyczna

Wszelka aktywność fizyczna stymuluje uwalnianie endorfin, dopaminy i serotoniny. Regularne uprawianie sportu pomaga złagodzić napięcie i pozbyć się uczucia frustracji i zmęczenia. Trzeba tylko wybrać sport, którego uprawianie sprawia nam prawdziwą przyjemność.

Oczyszczanie organizmu

Nagromadzenie się bakterii i toksyn w organizmie osłabia nasz układ immunologiczny i hamuje produkcję dopaminy. Zadbaj o to, by regularnie oczyszczać swój organizm. Ważny jest również wybór takiego sposobu oczyszczania, który jest dla nas przyjemny – na przykład sokami.

Porzuć nałogi

Uzależnienie od leków, alkoholu, papierosów, kawy czy zakupów może przynosić nam jedynie czasową przyjemność. Jednakże te złe nawyki nigdy nie prowadzą do rozwiązania naszych problemów. W większości nadużywanie leków i alkoholu to ucieczka przed bólem emocjonalnym – nagroda jest chwilowa, a potem czujemy się nawet gorzej niż wcześniej.

Słuchaj muzyki

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na podniesienie poziomu hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie jest słuchanie muzyki – już kilka minut spędzonych na słuchaniu ulubionych piosenek może poprawić nastrój i dodać optymizmu.

Częstsze spotkania z przyjaciółmi

Jednym z najłatwiejszych sposobów na podniesienie poziomu dopaminy są częste rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. Nawet w przypadku osób introwertycznych, spotkania z bliskimi mogą okazać się zbawienne.

Bądź kreatywny

Twórcze zajęcia również zwiększają poziom dopaminy w mózgu. Bycie kreatywnym nie oznacza jednak, że trzeba stać się światowej sławy artystą. Spróbuj rysować, śpiewać, gotować lub tworzyć rękodzieło, a zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej!

Zwiększ poziom tyrozyny

Tyrozyna to jedna z najważniejszych substancji chemicznych odpowiedzialnych za syntezę dopaminy. Spożywanie pokarmów zawierających tę substancję nie tylko zwiększy odporność na stres, ale także poprawi nam nastrój. Można ją znaleźć w następujących produktach: awokado, banany, arbuzy, zielona herbata i gorzka czekolada. Czerwone wino zawiera z kolei składniki zwiększające wrażliwość receptorów na dopaminę. Lampka czerwonego wina i kilka kostek gorzkiej czekolady wydaje się więc doskonałym wyborem, jeśli chcemy sobie poprawić nastrój.

Medytacja

Medytacja zwiększa poziom dopaminy w inny sposób niż aktywność fizyczna. W stanie pełnego relaksu nasz organizm zyskuje więcej energii, co z kolei prowadzi do wzmożenia produkcji hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie.

Zrób listę zadań

Zacznij ustalać cele i zadania dla siebie każdego dnia, zapisując je na kartce i umieszczając w widocznym miejscu. Po wykonaniu zadania skreśl je z listy i przejdź do następnego. Badania naukowe potwierdzają, że takie postępowanie poprawia nam humor.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama