Reklama

Przytulanie i jego drogocenne właściwości

Każdy z nas na pewno uwielbia się przytulać. Przytulanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby sprawić, że ktoś poczuje się znacznie lepiej i bezpieczniej. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak działa przytulanie? Niby niewinny uścisk, a działa kojąco. To aż dziwne, że człowiek tak bardzo potrzebuje uścisku drugiego człowieka, aby czuć się kochanym i ważnym dla drugiej osoby.

Reklama

Wychodzi na to, że potęga ludzkiego dotyku jest ogromna i nieograniczona. W końcu od maleńkiego jesteśmy uczeni, aby okazywać uczucia drugiemu człowiekowi, ponieważ są on czymś bardzo ważnym w życiu. Na pewno łatwiej jest poradzić sobie z problemami, kiedy ma się drugiego człowieka obok siebie i można na niego liczyć w każdej sytuacji. Przytulanie to magiczny sposób na okazywanie uczuć i nikt nie powinien się wstydzić ich okazywać.

Dlaczego więc uścisk jest nam tak potrzebny?

Przyjrzyjmy się bliżej, co dzieje się wewnątrz ciała, gdy ktoś nas przytula. Gdy ktoś cię dotyka, aktywują się receptory wewnątrz skóry zwane krwinkami Paciniego. Krwinki Paciniego są to receptory, które dają sygnał do nerwów, że coś się dzieje, jednak nie są to negatywne odczucia. Uczucie to odgrywa istotną rolę w regulacji wielu kluczowych funkcji organizmu, takich jak ciśnienie krwi. Kiedy się przytulamy ciśnienie krwi spada, a w wyniku tego czujesz się spokojniej.

W momencie kiedy jesteśmy przez kogoś przytuleni, w naszym mózgu uwalnia się dopamina czyli hormon przyjemności. Dopamina wywołuje uczucie szczęścia, przyjemności i bezpieczeństwa, które jest nam potrzebne szczególnie w stresowych sytuacjach. Jeśli więc czujesz lęk i niepokój to koniecznie przytul się do kogoś bliskiego, a uczucie minie jak ręką odjął! Dodatkowo przytulanie zwiększa ilość dobrych hormonów w mózgu i pozwala usunąć hormony stresu, takie jak kortyzol, który jest produkowany przez nasz mózg w stresujących sytuacjach. Zresztą przytulanie to potrzeba każdego człowieka, niezależnie od tego ile ma lat, czy jest kobietą czy mężczyzną – przytulanie to potrzeba ważności, akceptacji i zrozumienia przez drugą osobę. Dlatego też, okazywanie uczuć i przytulanie idą ze sobą w parze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama