Reklama

Przepis na herbatę bananowo – cynamonową na dobry sen

Długi, głęboki sen jest niezwykle ważny dla każdego. Brak takiego odpoczynku przy jednoczesnym wypełnianiu swoich codziennych obowiązków nie pozwoli na utrzymanie potrzebnego nam poziomu energii. Wydaje się to nieracjonalne, ale wiele zadań do wykonania w ciągu dnia często kończy się bezsenną nocą, nie błogim snem i zasłużonym odpoczynkiem.

Zakłócenia snu powodują takie czynniki jak rozważania poprzedzające podjęcie ważnej decyzji, niepokój związany z brakiem bezpieczeństwa, a także brak równowagi chemicznej w organizmie hamujący uwalnianie hormonów snu. Zaburzenia snu mogą być objawem niepożądanym będącym skutkiem przyjmowania niektórych leków, jednak najczęściej przyczyna leży w złych nawykach. Granie w gry na telefonie do późna w nocy może sprawić, że tracimy poczucie czasu i zanim się zorientujemy, nastanie dzień. Istnieje jednak sposób na to, by temu zaradzić.

Co zrobić, by zasnąć?

Nasz organizm potrzebuje przygotowań do snu. Wyłączamy Internet (który, na marginesie, nigdy nie śpi) i wszystkie urządzenia, które będą nas rozpraszać podczas zasypiania. Godzinę przed snem warto poświęcić na zrelaksowanie organizmu, aby ułatwić mu uwalnianie hormonów powodujących rozluźnienie, a następnie sen. Pokarmy bogate w magnez mogą nas w tym wspomóc. Na szczęście istnieje produkt, który zawiera nie tylko dużą ilość tego minerału, ale także potasu. Ponadto, jego smak jest tak przyjemny, że z pewnością nas zrelaksuje.

Systematyczna “nauka” organizmu

Przepis na herbatę cynamonową nie jest nowym wynalazkiem. Systematyczne, codzienne picie takiej herbaty pozwala „nauczyć” nasz organizm regularnego uwalniania hormonów snu. Po pewnym czasie zaśnięcie nie będzie już sprawiało nam problemów.

Przepis na herbatę bananowo - cynamonową

Bierzemy 2 – 3 banany i odkrawamy ich końce. Resztę wkładamy do gotującej się wody. Gotujemy 10 minut, pozwalając, by składniki aktywne zawarte w tych owocach przedostały się do wody. Uzyskany płyn wlewamy do filiżanki i posypujemy cynamonem. Potas i magnez zawarte w bananach pozwolą na efektywne wykorzystanie składników, jakie zjedliśmy na kolację. Nie trzeba też wyrzucać ugotowanych bananów. Ich słodki smak i zawarte w nich mikroelementy sprawią, że nie tylko nasz sen będzie błogi, ale obudzimy się wypoczęci i pełni energii.

Tabletki nasenne

Herbata bananowo – cynamonowa jest lepszym remedium na bezsenność niż tabletki nasenne, są one bowiem przeznaczone do działania doraźnego i mają jedynie doprowadzić do snu. Natomiast proponowana herbata działa długofalowo, odpręża ciało i jest pełna cennych składników odżywczych. Znaczna część tabletek nasennych ma łagodne działanie przeciwbólowe, obniżające natężenie uwagi. W ich składzie znajduje się aktywny składnik, który przy dłuższym stosowaniu sprawia, że organizm uzależnia się od niego: sen nadchodzi tylko wtedy, gdy go zażyjemy. Oto, przed jakimi niebezpiecznymi czynnikami może nas uratować alternatywa dla tabletek nasennych, herbata bananowo – cynamonowa:

osłabienie zdolności poznawczych,

utrata pamięci,

osłabienie koncentracji,

otyłość (w dalszej perspektywie),

cukrzyca,

nowotwór.

Nauczenie się na nowo wzorca snu i odprężania się może stać się początkiem nowego życia, które zależy tylko od nas i za które jesteśmy odpowiedzialni. Składniki herbaty nasennej są łatwo dostępne i tanie. Wystarczy wygospodarować nieco czasu wieczorem, by móc się cieszyć głębokim snem i pełnym energii porankiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama