Naturalne sposoby wzmacniające pamięć

Nasz umysł przechowuje ważne dla nas informacje. Z czasem jednak pamięć zaczyna nam szwankować. Najczęściej spowodowane jest to upływem czasu, jednak przyczyniać mogą się do tego różne choroby. Istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci i koncentracji. Jednak farmakologiczne metody niosą ze sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego poznaj naturalne sposoby wzmacniające naszą pamięć, koncentrację i ogólną pracę mózgu.

Jedz regularnie

Mózg stanowi tylko około 23 procent masy naszego ciała, ale zużywa już  20 procent całej naszej energii. Zapewniając swojemu organizmowi “paliwo” do działania  pomagasz mózgowi  funkcjonować na optymalnym poziomie. Nie zapominaj więc o żadnym posiłku. Jedz regularnie i zapewnij sobie zdrowe składniki odżywcze, które będą odżywiać ciało i umysł.

Super foods

Oprócz tego ile jemy i czy dostarczamy do organizmu odpowiednią dawkę substancji odżywczych, ważne jest również to co zjadamy. Szpinak, truskawki i jagody nazywane są "super żywnością", ponieważ wzmacniają cały nasz organizm, a szczególnie mózg. Jedz więc jak najwięcej tych produktów, a twój umysł będzie pracował na najwyższych obrotach.

Pij gorące napoje

Może to dziwne ale kawa i herbata wspomagają pracę umysłu. Pobudzają go do działania i zapewniają lepszą koncentrację. Dlatego podczas pracy umysłowej pij dużo ciepłych napojów.

Unikaj alkoholu

Alkohol nie wpływa korzystnie na nasz organizm. O ile niewielki ilości wina nie przynoszą negatywnych skutków, a zawarte w nim związki chemiczne mogą okazać się korzystne dla naszego zdrowia, o tyle wysokoprocentowe alkohole nie służą naszemu zdrowiu ani umysłowi. Jeżeli zależy ci na dobrej pamięci i kondycji umysłowej, zrezygnuj z wysokoprocentowych trunków.

Bierz witaminy

Niektóre substancje mogą pozytywnie wpływać na prace naszego umysłu. Jedną z tych substancji jest kwas foliowy. Z kolei suplementy bogate w luteinę wspomogą naszą pamięć i koncentrację.

Zioła

Obok gotowych suplementów diety, dostępnych we wszystkich aptekach, możesz skorzystać z naturalnych, znanych od wielu lat ziół, które działają podobnie, a nie niosą ze sobą możliwych efektów ubocznych. Skorzystaj na przykład z ginkgo biloba. Zaparz herbatkę i popijaj ją, wspomagając nie tylko pamięć, ale i ogólną pracę mózgu.

Pozbądź się stresu

Stres nie niesie ze sobą nic dobrego. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, nie myślimy jasno i logicznie. Stres przyspiesza również procesy starzenia i pogarsza prace mózgu i pamięć. Spróbuj więc metod relaksacyjnych, które pomogą ci pozbyć się nadmiernego stresu. Dobrym rozwiązaniem będzie medytacja, słuchanie muzyki relaksacyjnej lub długi spacer w spokojnej okolicy.

Ćwicz umysł

Podobnie jak mięśnie mózg potrzebuje treningu aby prawidłowo się rozwijać. Wykorzystaj do tego gry logiczne, krzyżówki czy sudoku. W wolnych chwilach czytaj i rozwiązuj zagadki. Zgłębiaj wiedzę i regularnie ćwicz swój umysł. Dzięki temu przyswajanie wiedzy zajmie ci o wiele mniej czasu, a dodatkowo wzmocnisz pamięć i koncentrację.

Wysypiaj się

Odpowiednia dawka snu jest niezwykle ważna dla całego naszego organizmu. Jeżeli jesteśmy przemęczeni, to mózg nie pracuje poprawnie, szybko się dekoncentrujemy, nie zapamiętujemy informacji i popełniamy błędy. Dlatego wysypiaj się przynajmniej osiem godzin dziennie. To najprostsza rzecz, którą możesz zrobić dla swojego mózgu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama