Najlepsze i najgorsze pozycje snu i ich wpływ na zdrowie

Nie tylko materac, poziom stresu czy dieta mają wpływ na jakość twojego snu. Kluczową rolę odgrywa również pozycja. Bezpośrednio wpływa na to, jak czujesz się następnego dnia, a jeśli jest nieodpowiednia, może powodować poważne problemy zdrowotne - począwszy od zaburzeń mózgu, a na demencji i chorobie Alzheimera czy Parkinsona skończywszy. Poznaj najlepsze i najgorsze pozycje snu i sprawdź, jak wpływają na twoją kondycję psychofizyczną.

Pozycja na plecach - z ramionami wzdłuż ciała

Pozycja:

Śpisz na plecach z ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała. Pozycja ta jest znana również jako "na wznak".

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Spanie na plecach jest zwykle uważane za najlepszą pozycję dla zdrowia kręgosłupa, ponieważ pozostaje wyprostowany przez cały czas. To zmniejsza napięcie na kręgach i dyskach, zapobiegając bólom karku i pleców. Ponadto spanie na plecach minimalizuje uczucie refluksu i ryzyko tworzenia się zmarszczek na twarzy.

Wady:

Spanie na wznak zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego i nadmiernego chrapania. Jak to możliwe?

Jeśli śpisz na plecach, grawitacja przyciąga twój język, który kieruje się w stronę dróg oddechowych. To utrudnia oddychanie i powoduje chrapanie, które może obudzić twojego partnera.

Rozwiązanie:

Jeśli spanie na plecach powoduje chrapanie i problemy z oddychaniem, można połączyć różne pozycje. Zastosowanie tej metody pomoże ci spać spokojnie i obudzić się bardziej wypoczętym.

Staraj się spać na plecach bez poduszki, aby utrzymać szyję w pozycji neutralnej. Pamiętaj, aby nie używać zbyt wielu poduszek, gdyż może to utrudnić oddychanie.

Pozycja:

Śpisz na plecach z rękami uniesionymi w górę, obok twarzy i nad głową. Tę pozycję nazywa się również "rozgwiazdą".

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Spanie w tej pozycji jest uważane za najlepsze dla twojego kręgosłupa i szyi. Ta szczególna pozycja wywiera mniejszy nacisk na dyski, zapobiegając w ten sposób bólom kręgosłupa i szyi. Dodatkowo rozgwiazda przyczynia się do zminimalizowania refluksu, ponieważ głowa jest położona wyżej niż żołądek. Zapobiega to wracaniu treści żołądkowych do przełyku.

Wady:

Pozycja ta może powodować chrapanie. Ponadto ręce podniesione nad głową mogą powodować ból z powodu nacisku na nerwy w ramionach.

Rozwiązanie:

Należy unikać używania poduszki podczas snu w tej pozycji, aby umożliwić głowie, szyi i kręgosłupowi odpoczynek w pozycji neutralnej.

Pozycja na boku - z ramionami wzdłuż tułowia

Pozycja

Śpisz na boku z obiema rękami umieszczonymi w linii prostej wzdłuż tułowia.

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Jest to idealna pozycja do spania dla twojego kręgosłupa, gdyż otrzymuje pełne wsparcie w swojej naturalnej krzywiźnie. Prosta postawa kręgosłupa nie tylko zapobiega bólom pleców i szyi, ale również zmniejsza bezdech senny.

Ponadto, spanie na boku redukuje chrapanie. Warto dodać, że jest to najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży.

Wady:

Z racji tego, że górna noga nie może uzyskać wystarczającego podparcia w tej pozycji, istnieją szanse, że w przyszłości mogą wystąpić bóle dolnego odcinka pleców lub bioder. Spanie na boku może prowadzić też do starzenia się skóry (powstawania zmarszczek na twarzy i obwisłych piersi) oraz spowodować ból szyi.

Rozwiązanie:

Gdy pozycja ta powoduje u ciebie ból szyi, użyj grubszej poduszki, aby wesprzeć kark. Sięgaj też po jedwabne albo satynowe poszewki, aby zapobiec powstawaniu zmarszczek na twarzy. Możesz również umieścić poduszkę między udami, aby wspierać swoją górną nogę.

Pozycja na boku z ramionami w jedną stronę

Pozycja:

Śpisz na boku, z nogami lekko ugiętymi w kolanach, a ramiona masz wyciągnięte przed siebie (oba w tę sama stronę). Głowa może być lekko opuszczona.

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Pozycja ta zapobiega bólom pleców i szyi. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia chrapania oraz zgagi i minimalizuje ryzyko rozwoju chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Poza tym ludzie, którzy śpią w tej pozycji, zazwyczaj przesypiają całą noc, gdyż organizm zyskuje komfort podczas snu.

Wady :

Spanie na boku ogranicza prawidłowy przepływ krwi i wywiera presję na nerwy, które mogą powodować ból w ramionach i rękach. Ucisk nerwu może prowadzić do obciążenia narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, wątroba i płuca, co może powodować dyskomfort.

Spanie w ten sposób może również spowodować opadanie piersi i przedwczesne starzenie się skóry, a trzymanie jednej strony twarzy na poduszce, powstawanie zmarszczek na tej stronie twarzy.

Pozycja embrionalna

Pozycja:

Śpisz na boku z podkurczonymi nogami, ręce są skulone blisko tułowia

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Pozycja ta w znacznym stopniu zmniejsza chrapanie; jest również odpowiednia dla kobiet w ciąży. Jednak przede wszystkim spanie na lewym boku może przyczynić się do zmniejszenia refluksu.

Wady:

Chociaż pozycja jest wygodna, bywa że powoduje obciążenie szyi i pleców, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych kłopotów, takich jak ból nerwu kulszowego.

Rozwiązanie:

Ci, którzy lubią spać w tej pozycji, powinni używać solidnej poduszki w celu wspierania głowy. Ponadto poduszka powinna być na tyle wysoka, aby utrzymać głowę w miarę prostym położeniu. Pomoże to zmniejszyć ucisk na szyi i zapobiec bólom szyi, mięśni i sztywności karku.

Na brzuchu

Pozycja:

Spanie na brzuchu z głową zwróconą na bok, ramiona mogą być wzdłuż tułowia lub obejmować poduszkę.

Efekty zdrowotne:

Plusy:

Spanie na brzuchu pomaga utrzymać górne drogi oddechowe bardziej otwarte, redukując jednocześnie chrapanie. Ta postawa pomaga nawet do pewnego stopnia poprawić trawienie (jednak długotrwałe spanie w tej pozycji może mieć negatywny wpływ na układ trawienny). U ludzi, którzy śpią na brzuchu, znacznie częściej miewają sny erotyczne, w porównaniu do tych, którzy śpią w innych pozycjach.

Wady:

Spanie na brzuchu ma swoje wady. Powoduje bóle i urazy kręgosłupa. Leżąc na brzuchu nie wspierasz naturalnej krzywizny kręgosłupa szczególnie w odcinku lędźwiowym, co prowadzi do bólu i drętwienia. Pozycja ta wymusza również na szyi, aby była obrócona w jednym lub drugim kierunku w ciasnej i zamkniętej pozycji, co ogranicza prawidłowe oddychanie i krążenie krwi. U otyłych ludzi, ten typ pozycji w czasie snu kładzie spory nacisk na organy wewnętrzne, takie jak płuca.

Rozwiązanie:

Jeśli lubisz spać na brzuchu, wypróbuj pozycję w której jesteś przesunięty nieco na bok, możesz spróbować także podłożenie poduszki między brzuch i materac.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama