Reklama

Korzyści płynące z uprawiania jogi

Joga to jedna z najstarszych form samorozwoju. Jej początki sięgają pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Mimo że rozwinęła się w Indiach, obecnie znana i uprawiana jest na całym świecie. Pokochaliśmy jogę za jej dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, ale to niejedyne korzyści płynące z jej uprawiania. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto zaprzyjaźnić się z jogą.

Reklama

Czym jest joga?

Joga to jedna z najbardziej znanych ścieżek samorozwoju, jednocześnie fizycznego, jak i duchowego. Sięga najstarszych dziejów człowieka, a wywodzi się z Indii. Ciekawostką jest fakt, że najstarsze dowody wskazujące na obecność jogi pochodzą z okresu pięciu tysięcy lat przed naszą erą. System jogi ukształtował się w pełni około trzeciego roku przed naszą erą. Twórcą jogi był najprawdopodobniej mistrz zwany Patanjali. Joga zaczęła się rozprzestrzeniać na cały świat na początku XX wieku. Obecnie uprawiają ją miliony ludzi na całym świecie. Dlaczego jest tak popularna? Ponieważ daje niesamowite korzyści dla naszego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Osiągnięcie równowagi i harmonii duchowej

Podstawowym celem jogi jest osiągnięcie równowagi duchowej i psychicznej. Ludzie, którzy regularnie ją uprawiają, twierdzą, że joga pomaga im się uspokoić, zmniejsza negatywne działanie stresu. Udowodniono naukowo, że joga zmniejsza ryzyko rozwoju nerwic i depresji. Szczególnie zalecana jest osobom, które codziennie doświadczają sporo stresu.

Lepsza pamięć i koncentracja

Joga doskonale wpływa również na pamięć i koncentrację. Dzięki uspokojeniu umysłu i ciała nasz mózg lepiej pracuje. Joga zatem zalecana jest również studentom i osobom pracującym umysłowo.

Spokojny oddech

Dzięki jodze stabilizujemy również nasz oddech, czego skutkiem jest bardziej efektywne oddychanie. Dzięki temu dostarczamy organizmowi więcej tlenu sprawiając, że funkcjonuje on dużo lepiej.

Piękne i zdrowe ciało

Regularne uprawianie jogi pomaga utrzymać nam piękne i zdrowe ciało. Ćwiczenia jogi nie są łatwe. Wymagają sporo zaangażowania i siły. Joga często przynosi lepsze efekty niż regularne wizyty na siłowni. Wykazano również, że joga opóźnia procesy starzenia się i poprawia wygląd naszej skóry.

Poprawa ogólne funkcjonowanie organizmu

Badania naukowe potwierdzają, że joga poprawia funkcjonowanie całego organizmu, a nawet chroni go przed rozwojem przewlekłych chorób. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto ją uprawiać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama