Reklama

Jak zwiększyć swoją produktywność?

Prawdopodobnie w tym momencie powinieneś robić coś zupełnie innego, niż czytanie tego artykułu. Jednak jakaś nieznana siła skutecznie odciąga cię od obowiązków. Na szczęście zwłoka w wykonywaniu zadań nie jest chorobą. Jest jedynie stylem myślenia, nad którym jesteśmy w stanie całkowicie zapanować. Oto kilka przydatnych trików, które pomogą ci się skoncentrować, zwiększyć twoją produktywność i nie pozwolą się rozpraszać.

Reklama

(10+2)*5

Najłatwiej zacząć małymi krokami. W tym pomoże ci metoda (10+2)*5. Nie chodzi tu o obliczenie działania matematycznego, ale zastosowanie go w życiu. Co oznacza (10+2)*5? 10 minut pracy plus dwie minuty przerwy  pomnożone przez pięć i powtarzane przez każdą godzinę pracy. Po prostu trzymaj się wyznaczonych terminów. Nie są one nieosiągalne. Wystarczy odrobina silnej woli, a za każde przepracowane 10 minut możesz nagrodzić się krótką przerwą. Nie wolno jednak przekraczać czasu przerwy. Trzymaj się ściśle wyznaczonych terminów, a wszystko wróci do normy.

Używaj więcej czerwonego i niebieskiego koloru

Posprzątaj swoje biurko i usuń z niego wszystko, co może cię rozpraszać. Według wielu badań kolor czerwony skutecznie pobudza nasz mózg do działania. Aby z kolei zwiększyć naszą kreatywność powinniśmy zastosować więcej koloru niebieskiego. Spraw, aby miejsce twojej pracy przepełniały te barwy. W ten sposób pobudzisz mózg do działania i zapewnisz sobie więcej chęci do pracy i energii. Możesz również uzyć tych kolorów do oznaczania czcionki, a podczas czytania dokumentów twój mózg będzie odczytywał wysyłane przez ciebie wiadomości.

Stwórz program przetrwania

Zaplanuj dokładnie swoje zadania. Stwórz plan co i do której godziny musisz zrobić, a także to co będziesz robić na poszczególnych przerwach. Mądre rozplanowanie zadań sprawi, że nie będziesz mieć kolejnych zaległości, a dodatkowo maksymalnie wykorzystasz przerwę. Nie wychodź poza ramy planu. Jeżeli zaplanowany czas na sprawdzanie prywatnego maila się skończył, po prostu wyłącz go. Wyznaczaj sobie małe, możliwe do zrealizowania cele i podążaj za ich spełnieniem. Po krótkim czasie zauważysz, że bez problemu wywiązujesz się z terminów zadań i nawet największy projekt nie jest w stanie zrujnować twojego planu.

Nigdy nie zabieraj pracy do domu

Jeżeli pracujesz nad wymagającym projektem i masz potrzebę skończenia czegoś po godzinach, jednak nie chcesz zostawać w miejscu pracy to nigdy nie zabieraj pracy do domu. Dom jest miejscem relaksu i odpoczynku. Twoja kanapa w salonie powinna kojarzyć ci się wyłącznie z tym. Lepiej idź do kawiarni czy czytelni i tam dokończ zadanie. Nie tylko zajmie ci to o wiele mniej czasu, bo nic nie będzie cię rozpraszać, ale również będziesz mieć stałe miejsce wyłącznie do wypoczynku, czyli DOM.

Idź na skróty

Pobudź swoja kreatywność. Jeżeli masz do zrobienia ważny projekt lub zostało mało czasu na zrealizowanie zadania, nie zastanawiaj się nad kilkoma technikami rozwiązania problemu. Idź na skróty. Opracuj kreatywną metodę pracy, która pomoże ci szybko osiągnąć cel, bez zmniejszania jego wartości. Czasami najprostsze rozwiązania okazują się tymi najtrafniejszymi.

Powierz część zadań współpracownikom

Nadmiar obowiązków działa destrukcyjnie na naszą świadomość. Kiedy mamy zbyt dużo do zrobienia, nawet najmniejsza i najprostsza czynność zabiera nam dwa razy więcej czasu niż zwykle. Po co obarczać się taką ilością obowiązków, skoro możesz poprosić o pomoc wspólnika czy współpracownika? Nikt nie jest maszyną, która potrafi pracować 24 godziny na dobę. Bezwzględnie potrzebujesz odpoczynku, a ilość twoich zadań nie powinna przekraczać kolejnych granic. Jeżeli czujesz, że to co masz do zrobienia, to zbyt dużo, po prostu poproś o pomoc.

Wyłącz telefon i pozbądź się innych gadżetów

Jak wskazują badania, w ciągu ośmiu godzin pracy, jesteśmy w stanie sprawdzać nasz telefon nawet 150 razy. Nawet najdrobniejszy dźwięk czy odruch sprawiają, że bezmyślnie sięgamy po telefon. A to potrafi skutecznie rozpraszać. Dlatego schowaj go na czas pracy lub całkowicie go wyłącz. To samo tyczy się innych gadżetów. Nie pozwól, aby cokolwiek wybiło cię z rytmu pracy.

Przygotuj się do spania

Przed pójściem spać, przygotuj sobie wszystko, co będzie ci potrzebne kolejnego dnia. Spakuj torebkę, przygotuj ubranie. Zajmie ci to około 15 minut, które rano okażą się bezcenne. Dzięki tej prostej czynności o niczym nie zapomnisz i nie będziesz zastanawiać się przez cały dzień czy zabrałeś wszystko co jest ci potrzebne. A dodatkowy czas rano poświęć na spokojne zjedzenie śniadania i wypicie kawy. Twój mózg potrzebuje energii do działania i kofeiny do pobudzenia.

10 minutowy trening rano

Poświęć 10 minut o poranku na proste ćwiczenia. Jest udowodnione, że stymuluje to uwalnianie endorfin, zwiększa produktywność i sprawia, że stajesz się po prostu szczęśliwszym. Możesz na przykład pobiegać w okolicy domu, pojeździć na rowerze czy poćwiczyć w domu na macie. Możliwości jest wiele, a efekty są wspaniałe.

Podziel projekt na części

Jeżeli dostajesz do zrobienia duży projekt, po prostu podziel go na części. Nasz mózg łatwiej przyswoi mniejsze kawałki do zrealizowania, niż wykonanie dużego projektu. Rozpisz dokładny plan, aby o niczym nie zapomnieć i do dzieła. Na każdą część przyznaj sobie konkretną ilość czasu, którego nie będziesz przekraczać. Projekt zostanie skończony, a ty nie odczujesz tak jego ciężaru.

Motywuj się

Niezwykle ważnym elementem budowania swojej produktywności jest motywacja. Jeżeli będziesz się dołować i powtarzać sobie, że nie dasz rady, nie zdążysz z projektem, nie podołasz zadaniu, tak prawdopodobnie się stanie. Myśl pozytywne! Zawsze z optymizmem patrz na swoje zadania. Na tablicy przed biurkiem umieść sobie motywujący napis, włącz uspokajającą muzykę i do dzieła. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a ogranicza nas jedynie poczucie własnej wartości.

Przygotuj przekąski

Co prawda spacer do kuchni to tylko kilka chwil, jednak przygotowanie posiłku zajmuje już kilka minut. A przecież ten czas możesz wykorzystać w inny, bardziej produktywny sposób. Przed rozpoczęciem pracy, przygotuj sobie przekąski, z których skorzystasz w razie głodu. Umieść je pod ręką, aby mieć łatwy dostęp. W ten prosty sposób nie będziesz rozpraszać się za każdym razem, kiedy zgłodniejesz, a posiłek wpleciesz w czas pacy, tak aby przerwa cała zagospodarowana była na przyjemności.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama