Jak kolory wpływają na poziom stresu?

Wspieranie zdrowia psychicznego przez wykorzystanie kolorów jest bardzo popularna praktyką wśród wielu kultur. Duża grupa ludzi ma tendencje do dobierania własnego ubioru do panującego aktualnie nastroju ( ciemne przy złym nastroju i analogicznie jasne przy dobrym ) i jest to udowodnione psychologicznie, a „ leczenie” kolorami nazywa się chromoterapią. Chromoterapia jest częścią medycyny alternatywnej wykorzystującej kolor i światło, aby osiągnąć równowagę energetyczną osoby, która to energia jest fundamentem zdrowia psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i duchowego. Różne kolory dają różne efekty psychologiczne, emocjonalne i fizyczne. Jedne z nich uspokajają, relaksują i uwalniają od stresu, a niektóre mogą mieć działanie stymulujące, a niektóre przyprawiać o zły nastrój. Otoczenie się kolorami, które odbieramy za pozytywne, może pomóc nam w walce ze stresem. Zobacz jakie barwy jak mogą wpływać na twój nastrój:

Czerwony

jest kolorem, który nie ułatwia radzenia sobie ze stresem, ale to bardzo ekscytujący i stymulujący kolor, pobudzający pasję i energię, pomaga radzić sobie w czasie emocjonalnego załamania oraz generuje adrenalinę jak żaden inny kolor. Badania naukowe wykazały, że czerwone barwy są w stanie podnieść ciśnienie krwi, przyspieszyć oddech i tętno.

Różowy jest kolorem miękkim i spokojnym, pomaga zachować spokój i lepszą równowagę energetyczną.

Pomarańczowy podobnie jak czerwony, jest kolorem który nie ma działania uspokajającego, ale jest mocno pobudzający i intensywny, może pomóc ożywić Cię, kiedy czujesz zdołowany.

Żółty

jest słoneczny i wesoły, lecz bardziej miękki niż czerwień i pomarańcz, to świetny kolor by podnieść Cię na duchu i zwalczyć stres. Dodatkowo wnosi słońce do twojego umysłu, kojarzy się ze szczęściem. Doskonale sprawdza się w kuchni, łazience czy jadalni czyli tam gdzie spędzasz najwięcej czasu, aby dać Ci przyjemną energię.

Zielony jest spokojny i cichy, niezbędny kolor dla Twoich oczu, działa kojąco i wprowadza harmonię w uczuciach, które zapewniają spokój emocjonalny. Zielony pasuje właściwie do każdego pomieszczenia w twoim domu. Naukowcy zajmujący się badaniem ludzkiego umysłu, twierdzą, że zielone barwy mogą mieć pozytywny wpływ na płodność.

Niebieski

również jest kolorem cichym i spokojnym oraz ma ogromne działanie uwalniające od stresu, a wzbudzające poczucie spokoju. Z moich osobistych obserwacji wynika, że najbardziej uspokajającym odcieniem jest ciemno niebieski. Jeśli odczuwasz w sobie nadmiar stresu, spróbuj otoczyć się tym kolorem i zaobserwować zmiany.

Fioletowy jest reprezentacją siły, spokoju i mądrości. Mocno wpływa na poczucie wewnętrznego spokoju, jednocześnie będąc nieco dramatycznym i wyrafinowanym. Wprowadzenie tego koloru w swoje otoczenie da Ci poczucie spokoju, łagodzi stres, a także wzbudza kreatywność.

Biały

jest symbolem przejrzystości, niewinności, czystości i świeżości, ale musi to być czysty, żywy biały, ponieważ odcienie białego tj. brudny, matowy może powodować odmienne reakcje. Jest kolorem, który pasuje do wszystkiego, dlatego bez problemu poradzisz sobie z wkomponowaniem go do swojej codzienności.

Czarny mocno emanuje mocą i elegancją, która jest silna lecz czasem również przytłaczająca, a nawet może symbolizować rezygnację. Jest to kolor, który możesz odbierać jako pozytywny lub negatywny. Najlepiej jest go stosować jako akcenty lub delikatne kontrasty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama