Reklama

Dlaczego poranny prysznic może zwiększyć twoje zdrowie psychiczne?

Depresja, lęki i inne problemy ze zdrowiem psychicznym są poważnym zagrożeniem współczesnego społeczeństwa i niestety jest coraz bardziej powszechnym problemem. Według specjalistów około 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu lęków, depresji i innych zaburzeń emocjonalnych. Choroby takie obniżają jakość życia samego chorego, ale również ich partnerów czy rodzin.

Reklama

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele różnych sposobów, które można zastosować, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne oprócz leków i terapii. Pamiętaj, że uzyskanie dobrego zdrowia psychicznego jest najczęściej procesem długotrwałym, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Czasami wystarczy po prostu zmiana otoczenia, kolorów, diety, zwiększenia odpoczynku, ograniczenie stresu. Jedną z rzeczy, którą ja chciałem ci polecić to poranny prysznic. Niedawne badania naukowe wykazały, że ludzie, którzy wstali wcześniej i wzięli nawet krótki prysznic, cieszyli się pozytywnym wpływem na cały ich dzień. Prawie 70% badanych przyznało, że po rannym prysznicu czują się bardziej zrelaksowani, a ponad 50% badanych stwierdziło, że dzięki temu czują się bardziej atrakcyjni.

Można wyróżnić kilka powodów dlaczego tak prosta czynność jak poranny prysznic może poprawić zdrowie psychiczne oraz ogólne samopoczucie. Podczas porannej kąpieli następują zmiany chemiczne w mózgu. Istnieją naukowe dowody na to, że rzeczywiście chłodny prysznic może wpływać na strukturę chemiczną mózgu i prowadzić do pozytywnych zmian. Według naukowców przeprowadzających badania na określonej grupie ludzi, która brała poranną kąpiel, wystąpiło wydzielenie noradrenaliny, co dało im poczucie większej energii i czujności. Zmęczenie zaraz po obudzeniu jest również stanem, który dolega wielu ludziom- na pocieszenie powiem, że zimny prysznic pomaga również w tym przypadku !

Dodatkowo poranny prysznic zmniejsza poziom melatoniny, co daje uczucie większej energii, zwiększa przepływ krwi oraz zapewnia lepsze natlenienie mózgu. Niektórzy naukowcy uważają, że zimny poranny prysznic może być równie stymulujący jak filiżanka kawy w godzinach porannych. Inne badania naukowe wykazują, że chłodny poranny prysznic może również pomagać w redukcji masy ciała. Dzieje się to dlatego, że zimno stymuluje metabolizm, co ułatwia spalanie tłuszczy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama