Reklama

Dlaczego oglądanie telewizji źle wpływa na twoje zdrowie?

Chcesz stać się osobą otyłą, zrujnować swój związek, zmniejszyć swoje szanse na zajście w ciążę – jeśli starasz się o dziecko – i skrócić długość swojego życia? Chwyć za pilota. Naciśnij go i przekonaj się jak oglądanie telewizji, zwłaszcza długotrwałe, może uszkodzić twoje zdrowie i zmniejszyć jakość twojego życia. Nie chodzi jedynie o bierne siedzenie przed szklanym ekranem. Liczy się również to, co oglądamy – od filmów romantycznych, które mają wpływ na nasze życie uczuciowe po reklamy, które zmuszają nas do nadmiernej konsumpcji.

Ucierpi twoja talia

To jeszcze jeden powód, aby oprócz ograniczenia czasu spędzonego przed telewizorem dodatkowo unikać reklam telewizyjnych: większość ludzi myśli “Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, więc przybierasz na wadze”. Jednak główne działanie reklam polega na tym, że powodują u ciebie zwiększone spożycie niezdrowych produktów spożywczych.

Oglądanie telewizji może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy

Badanie przeprowadzone na osobach z wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy wykazało, że z każdą godziną spędzoną przed telewizorem dziennie ryzyko wystąpienia tej choroby wzrastało o 3,4 procent. Nie skupiono się na tym, co oglądali uczestnicy badania, oglądanie telewizji zostało potraktowane, jako wyznacznik czasu, jaki badani spędzili w pozycji siedzącej.

Oglądanie telewizji nie wpływa dobrze na prokreację

Pomimo dowodów na to, że oglądanie telewizji, również w sypialni dobrze wpływa na amory, badanie wykazało, że mężczyźni, którzy spędzali ponad 20 godzin dziennie przed telewizorem mieli 44 procent mniej spermy, niż abstynenci telewizyjni. Dla porównania, zwiększona aktywność wpływała na zwiększenie ilości spermy. Pierwsze badanie wykazało również związek pomiędzy długotrwałym oglądaniem telewizji a zwiększonym ryzykiem chorób serca, które w przypadku mężczyzn są powiązane z wyższym współczynnikiem impotencji.

Oglądanie telewizji może zniszczyć twój związek

Im bardziej wierzysz w obraz miłości przedstawiony w telewizji tym mniej możesz być zaangażowany w swój własny związek. Wiąże się to zarówno z nierealistycznymi oczekiwaniami w stosunku do partnera, jaki i z zobaczeniem, jakie są “koszty” bycia w prawdziwym związku – takie jak utrata czasu czy wolności. Wszystko to może podważyć to, co dzieje się między wami w prawdziwym życiu.

Oglądanie telewizji może zahamować pierwsze słowa twojego dziecka

Dzieci zaczynają coraz wcześniej korzystać z dobrodziejstw telewizji – a teraz, w dobie smartfonów również z innych mediów. I chociaż nie ma niczego złego w wideo rozmowie z będącym daleko członkiem rodziny, to telewizja może być dla najmłodszych szkodliwa. Eksperci mówią, że oglądanie telewizji przez dzieci poniżej drugiego roku życia może być mocno związane ze zmniejszonym rozwojem mowy. Zaleca się rodzicom, aby nie włączali telewizja dziecku poniżej drugiego roku życia, lub korzystali z niego sporadycznie.

Telewizja może wzmagać agresję

Eksperci mówią, że dzieci przyjmują sygnały wysyłane w programach telewizyjnych I grach video. Związek pomiędzy pokazywaniem brutalności w mediach a agresją i odwrażliwieniem na przemoc jest tak silny jak związek pomiędzy paleniem a rakiem płuc. Nie na wszystkie dzieci przemoc w mediach działa w ten sam sposób, ale sprawia, że stają się one bardziej skłonne zaakceptować ja w swoim codziennym życiu. Badania pokazują także, że u dzieci, które wcześnie zaczęły oglądać przemoc w telewizji istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyrosną na agresywnych dorosłych.

Telewizja izoluje

Badania pokazały, że uczucie osamotnienia i depresję można łączyć z oglądaniem telewizji. Ponieważ badania nie wykazały, że oglądanie telewizji powodowały te stany, nałogowe oglądanie telewizji nie powinno być traktowane jako szkodliwe uzależnienie. Inni naukowcy twierdzą z kolei, że nadmierne korzystanie z dobrodziejstw elektroniki może wpływać na dalszą izolację jednostki lub promować antyspołeczne zachowania.

Telewizja może nas okraść ze snu

Jesteś przyklejony do telewizora? Naprzemienne oglądanie różnych programów na ekranie telewizora lub tableta może utrudnić oderwanie się od tego zajęcia i udanie się w objęcia Morfeusza, ponieważ technologia wkradła się do wszystkich sfer naszego życia. Jedna prosta rada powinna pomóc: usuń telewizor ze swojej sypialni. Nie oglądaj też żadnych programów na urządzeniach mobilnych w tym pomieszczeniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama