Czy brak snu rujnuje twoje życie?

Czy mimo, że twoja dieta jest bez zarzutu, nadal borykasz się z jakimiś dolegliwościami zdrowotnymi? Masz problemy ze zrzuceniem wagi mimo wielu zmian w jadłospisie i regularnych ćwiczeń fizycznych? Czy zdarza ci się czuć potrzebę jedzenia węglowodanów lub cukrów, szczególnie w nocy? Czy masz moment przygaszenia po południu, a pod wieczór drugi powiew energii? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na któreś z powyższych pytań, istnieje szansa, że jakość twojego snu (lub jego zupełny brak) podkopuje twoje wysiłki i może być właśnie tym brakującym ogniwem, pomiędzy tobą a twoimi celami. Wszyscy dobrze wiemy, że sen jest ważny w naszym życiu, lecz okazuje się, że może być ważniejszy niż sądzimy.

Dlaczego światło?

W nocy mózg produkuje hormon o nazwie melatonina, który jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w naszym ciele. Kiedy osoba gubi nawet kilka godzin snu, produkcja melatoniny ulega gwałtownemu obniżeniu co może prowadzić do zachwiania równowagi innych hormonów. Właściwa równowaga tej substancji w organizmie jest szczególnie istotna ze względu na to, że ogranicza ona nadmierną produkcje estrogenu.

To połączenie pomiędzy estrogenem a melatoniną pozwala wytłumaczyć korelację pomiędzy brakiem snu a namnażaniem się nowotworów. Pokazuje to także jaką rolę odgrywa sen dla zdolności reprodukcyjnych i płodności.Produkowany w nadmiarze estrogen powoduje także odkładanie się tłuszczu w ciele, wyjaśnia to związek pomiędzy brakiem snu a przybieraniem na wadze.

Brak snu zaburza także poziom insuliny i wywołuje potrzebę jedzenia węglowodanów. Sprawia to, że prowadzenie zdrowej diety jest niemal niemożliwe i często wywołuje efekt przybierania na wadze.

Światło w trakcie snu

Okazuje się, że nawet jeśli otrzymujesz właściwą dawkę godzin snu, to jakikolwiek rodzaj światła zapalonego w pokoju, w którym śpisz może prowadzić do obniżenia poziomu melatoniny. W konsekwencji może to prowadzić do problemów. Niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni na ten problem, dla niektórych absolutna ciemność w nocy jest kluczowa. Nawet jeśli dobrze sypiasz zakryj okno grubą zasłoną, pozbądź się nocnych świateł i przykryj zegarek z alarmem.

Jak zapewnić sobie optymalny sen

Zdecydowanie łatwiej jest przyznać, że sen jest bardzo dla nas istotny, niż zapewnić sobie odpowiednią jego ilość. Jeśli masz problemy objawiający się którymś z opisanych powyżej zaburzeń, lub nie możesz osiągnąć wyznaczonych celów zdrowotnych, stosuj poniższe metody i po dwóch tygodniach sprawdź, czy nastąpi różnica.

Co noc przesypiaj co najmniej 8,5 godziny (najlepiej 9);

Ogranicz lub wyeliminuj kontakt z niebieskim światłem po zmroku (TV, komputer, etc.);

Śpij w absolutnej ciemności, zasłoń okno, pozbądź się budzika i nocnych światełek;

Śpij w pokoju o temperaturze około 20-21 stopni Celsjusza co zapewnia optymalną produkcję melatoniny;

Kładź się do łóżka przed 22 jeśli to tylko możliwe;

Unikaj spożycia kofeiny po godzinie 14:00;

Napij się przed snem herbaty rumiankowej lub innej, o działaniu relaksującym, aby pomóc sobie zasnąć, jeśli początkowo będziesz odczuwać problemy z dostosowaniem się do tego nowego rytmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama