Reklama

Co zmieni się w twoim życiu, jeśli czasami pobędziesz w samotności?

Niektóre osoby myślą, że „samotność” jest zła, ponieważ oznacza to, że albo jesteś antyspołeczny, albo niechciany, co niekoniecznie jest miłe. Jednak samotność nie jest do końca zła, ponieważ kiedy nauczysz się się ją akceptować, to może wyniknąć z niej wiele korzyści. Oczywiście nie zachęcam cię do bycia Tomem Hanksem z Cast Away: poza światem, ponieważ nikt nie może kłócić się z tym, że relacje z innymi ludźmi przynoszą nam radość, jednak chodzi mi o to, że jeśli polubisz moment, kiedy jesteś sam, to rozwiniesz się jako osoba. Poniżej znajdziesz 9 niesamowitych rzeczy, które mogą wydarzyć się w twoim życiu, kiedy uda ci się to osiągnąć.

Reklama

Naładujesz baterie

Bardzo często kiedy jesteśmy w otoczeniu innych ludzi, tracimy sporo energii, starając się ich uszczęśliwić, rozśmieszyć, uspokoić, rozpoznać ich emocje oraz robić wszystkie rzeczy, których wymaga interakcja z innymi.

Kontakt z innymi osobami może być wyczerpujący psychicznie, dlatego odrobina czasu tylko dla siebie oraz przerwa od wyczerpujących emocjonalnie i psychicznie zachowań, pozwoli doładować ci baterie.

Masz czas na przemyślenia

Twoje życie toczy się w szybkim i szalonym tempie, dlatego pewnie rzadko masz czas, aby usiąść i pomyśleć o swoim życiu. Czas spędzony w samotności jest świetną okazją, aby trochę porozmyślać. Spędzasz dużo czasu zastanawiając się nad myślami i uczuciami innych, dlatego też warto odwrócić tą sytuację. Samotność jest idealnym środowiskiem do tego typu rozmyślań.

Połączysz się z własnymi emocjami

Ponownie, jeśli jesteś w otoczeniu innych osób, to skupiasz się na odczytywaniu i zaspokajaniu ich emocji, do tego stopnia, że możesz w pewnym momencie stracić kontakt z własnymi. Jeśli polubisz spędzanie czasu w samotności, to nabierzesz większej perspektywy co do własnych emocji. Będziesz mogła lepiej zrozumieć, co sprawia, że jesteś szczęśliwa, co cię denerwuje, a co smuci. Dzięki tej wiedzy będziesz mogła łatwiej panować nad swoimi uczuciami. Jednak wszystko to zaczyna się od zrozumienia, tego co czujesz, a to możesz osiągnąć dzięki odrobinie samotności.

Stajesz się bardziej produktywna

Obcowanie z innymi ludźmi może zapewniać zabawę i rozrywkę, jednak może także wpłynąć na twoją produktywność. Czasami bywa tak, że obecność innych osób rozprasza cię i odciąga od pracy. Czas spędzony w samotności może być najbardziej produktywnym momentem w twoim życiu, ponieważ mniej rzeczy cię rozprasza i możesz skupić się na pracy.

Bardziej doceniasz związki z innymi ludźmi

Jeśli regularnie znajdujesz czas na bycie samemu, to w pewnym momencie zaczniesz doceniać takie momenty i zrozumiesz, że jednocześnie bardziej doceniasz związki z innymi ludźmi. Dzieje się tak dlatego, że czas spędzony w swoim towarzystwie sprawia, że masz dla siebie więcej uznania oraz doceniasz rzeczy, które wynosisz z relacji z innymi (szczególnie te, których nie doceniałaś wcześniej).

Czujesz się bardziej niezależna

Kiedy już polubisz spędzanie czasu w samotności, to sprawisz, że będziesz bardziej pewna siebie podczas właśnie takich momentów, a to prowadzi do większej niezależności. Nie będziesz odczuwała tak dużej chęci bycia w towarzystwie i ciągłej interakcji z innymi ludźmi.

Zrobisz sobie przerwę od ciągłego uszczęśliwiania innych ludzi

Życie wypełnione jest związkami, z których większość z nich jest w stanie przetrwać tylko wtedy, kiedy obie strony są szczęśliwe. I chodzi tu o każdy związek, nie tylko osobisty. Kiedy jesteś sama, to osobą o której szczęście musisz się w tym momencie martwić, jesteś ty. Możesz robić to, co cię uszczęśliwia, a innych może denerwować.

Nie musisz za nic przepraszać

Kiedy zaczniesz lubić własne towarzystwo, to szybko zrozumiesz, że samotność oznacza, że nie musisz za nic przepraszać. Często robimy rzeczy, które denerwują innych ludzi lub ranią ich uczucia, dlatego też musimy za to przepraszać. Jednak kiedy jesteś sama, nie musisz tego robić, co bardzo często przyczynia się do braku presji. Nie musisz dwa razy myśleć zanim coś powiesz lub uważać na każdy ruch, bojąc się, że ktoś może poczuć się urażony, smutny lub zdenerwowany.

Przestaniesz szukać usprawiedliwień

Bardzo często czujemy potrzebę potwierdzenia ze strony przyjaciół czy rodziny, zanim podejmiemy jakieś działanie. Ciągle pytamy się innych o rady i o to, co powinniśmy zrobić. Oczywiście są momenty, kiedy musimy spytać się o radę, jednak są także momenty, kiedy musimy działać sami i nie pytać się nikogo. Kiedy zaczniesz spędzać więcej czasu w samotności, to nauczysz się ufać swojemu instynktowi oraz podejmować samodzielne decyzje.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama