Reklama

9 sygnałów, że twój partner może być psychopatą

Zapewne myślisz, że psychopatami są głównie seryjni zabójcy i kryminaliści, ale prawda jest taka, że około 1% dorosłych ludzi na świecie kwalifikuje się do bycia psychopatą. W psychologii termin „psychopata” nadal jest tematem spornym. Istnieje definicja, która twierdzi, że psychopatą może być jednostka cierpiąca na antyspołeczne zaburzenie osobowości. Psychopatów uważa się głównie za osoby, które nie są zdolne do prawdziwego przywiązania i uczuć. Potrafią je tylko symulować, by uzyskać korzyść osobistą. Jeśli coś w twoim związku nie gra, spójrz na dziewięć następujących wskazówek i zastanów się, czy twój partner nie jest psychopatą.

Reklama

Wciągają cię w burzliwy emocjonalny romans

Nawiązując do szczegółowych ankiet wypełnionych przez ludzi, którzy byli w związku z psychopatą, okazuje się, że początek znajomości zawsze jest bardzo ekscytujący i szybko dochodzi do zobowiązującej relacji. Bardzo możliwe, że twój partner zachwyca się tym, jak bardzo jesteś do niego podobna, gdy w rzeczywistości po prostu stara się kopiować twoje zachowania, byś czuła do niego zaufanie i sympatię. Zapewne czułaś się wtedy wyjątkowa i wierzyłaś, że ktoś taki jest twoją bratnią duszą.

Wzbudzają w tobie współczucie

Stopniowo zaczynasz robić coraz więcej i więcej rzeczy, przez które czujesz się zmęczona lub przytłoczona, bo twój partner, używając łzawych historyjek, manipuluje tobą, żebyś zachowywała się tak, jak on chce. Na przykład możesz usłyszeć, że taka osoba potrzebuje dużej pożyczki, bo „poprzednia żona odeszła i nic mu nie zostawiła”. Na pewno będzie próbował mówić, jaka jesteś wspaniała i troskliwa w porównaniu z poprzednią partnerką.

Wydaje się, że są niesamowicie popularni

Psychopaci potrafią doprowadzić do wielu sytuacji, które będą sugerować, że inne kobiety są nimi zainteresowane. Chodzi o to, byś czuła zazdrość, a przez to była bardziej zaborcza wobec niego. W rzeczywistości jest tak, że to oni flirtują albo wznawiają kontakty z byłymi partnerkami, jednak ich komentarze zawsze są niejasne i w takiej sytuacji ciężko stwierdzić, czy to prawda, czy może tylko masz paranoję.

Trudno jest utrzymać ich zainteresowanie

Istnieje spory kontrast między tym, jak psychopata zachowuje się, gdy zabiega o twoje względy, a jak się zachowuje, gdy już jest z tobą w poważnym związku. Możesz czuć się, jakby twój partner uważał cię za nudną, albo zastanawiać się, czy po prostu irytujesz go, gdy chcesz zainicjować dłuższą rozmowę czy seks, które wcześniej w waszym związku były na porządku dziennym. Jednakże, jak szybko dostrzeżesz, taki partner nadal będzie szukał uwagi –  tylko już nie z twojej strony. W skrócie, będziesz się czuć jak ciężar, a nie jak partnerka.

Są świetni w unikaniu ryzyka

W przeciwieństwie do socjopatów –  którzy są bardziej impulsywni i częściej podejmują ryzyko (szczególnie w złości) –  psychopaci muszą dobrze przemyśleć każdą decyzję i rozważyć ryzyko, by chronić samych siebie. A więc możesz się spodziewać, że będą namawiać ciebie lub któregoś z przyjaciół do rzeczy, które mogą być niebezpieczne pod względem finansowym lub prawnym. Dzięki temu psychopata może nie kiwnąć nawet palcem i cieszyć się czyjąś ciężką pracą.

Masz przez nich wiele wątpliwości Jak wielu ludzi z zaburzeniami emocji, psychopaci będą zaprzeczać temu, że zrobili jakiś zły uczynek, wymyślą przekonujące argumenty lub zmyślą fakty, a ty będziesz zastanawiać się nad własną poczytalnością czy rozsądkiem. Możliwe, że zostaniesz nazwana przewrażliwioną, oskarżona o brak poczucia humoru czy uznana za wariatkę.

Winią cię za emocje, które sami wywołują

Psychopaci będą cię oskarżać o to, jak się przez nich czujesz. Na przykład, wracając do flirtowania z innymi, możesz zostać oskarżona o bycia „zazdrosną i chciwą”, jeśli powiesz o swoich uczuciach. Mogą też użyć tego niesprawiedliwego rozwiązania, żeby przyciągnąć uwagę innych, by ludzie współczuli psychopacie.

Są wybitnymi kłamcami

Szybko powinnaś zauważyć, że psychopata kłamie nieustannie, gdy kłócicie się o związek, jednak tak naprawdę będzie kłamał w każdej kwestii. Na początku spotkania może ci się wydawać zabawne jak szybko twój partner wymyślił przekonującą wymówkę, by wziąć dzień wolny w pracy, żeby dłużej zostać z tobą w łóżku. Będziesz pod wrażeniem jego talentu, ale szybko obróci się on przeciwko tobie.

Mają „maskę” na każdą sytuację

Wydaje się, że prawdziwa osobowość psychopaty jest złudna lub w ogóle nie istnieje. Możesz czuć, jakby w domu był jedną osobą, inną przy twojej rodzinie, a kimś zupełnie innym w interakcjach z obcymi ludźmi. Każdy czasem musi się przystosować do otoczenia, jednak nie powinnaś czuć, że twój partner staje się zupełnie inną osobą, gdy zmienia się otoczenie.

Co robić?

Jeśli zachowanie twojego partnera sprawia, że czujesz się przytłoczona, zaniepokojona lub po prostu nieszczęśliwa, zastanów się nad odwiedzeniem terapeuty w celu porozmawiania o swojej sytuacji. Pomoże ci każdy, kto będzie miał obiektywny wgląd na sytuację. Dzięki temu zaczniesz proces oddalania się od swojego partnera, który manipuluje tobą bez poczucia winy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama