5 prostych zasad jak się odstresować

Zdecydowanie zbyt często czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim życiem. Sporo czasu spędzamy w biegu, w momentach stresu czujemy się wykończeni i tracimy cierpliwość do otaczających nas ludzi. Stres sprawia, że życie zaczyna nas przytłaczać. Ponieważ nie zanosi się, aby tempo życia zwolniło, musimy nauczyć się jak redukować stres i eliminować czynniki stresujące z naszego życia. W tym celu staraj się stosować do następujących pięciu zaleceń:

Przygotuj się na sukces

Potrafię trzymać stres na dystans, kiedy jestem zorganizowana i dobrze przygotowana. Wykorzystuję w tym celu wieczory, kiedy mogę przygotować się na kolejny dzień. Dzieci przygotowują sobie drugie śniadanie do szkoły, (prawie) zawsze zmywamy naczynia, a ja staram się ogarnąć dom, żeby rano nie czuć, że już na starcie jestem do tyłu. 


Przyjrzyj się swojemu życiu. Kiedy działasz w pośpiechu? Czy wtedy, gdy rano zbierasz się do wyjścia z domu, a może tuż przed obiadem? Pomyśl jak możesz się przygotować, aby z powodzeniem poradzić sobie w tych stresujących chwilach, a następnie przygotuj się na sukces.

Naucz się odmawiać

Obecnie mam czwórkę dzieci, każde w innej szkole. Nie mogę zgłaszać się jako ochotniczka do każdego kiermaszu książek czy uczestniczyć w każdym zebraniu. Musiałam się nauczyć mówić “nie”, lub bardziej uprzejmie “Przykro mi, ale nie dam rady” za każdym razem, gdy nie mogę czegoś zrobić. 


Na początku odmawiając czułam się winna, ale teraz zrozumiałam, że to nic złego. Inni znajdują się w podobnej sytuacji. Staram się przeznaczać swój czas na rzeczy, które są dla mnie i dla mojej rodziny najważniejsze i przyniosą nam najwięcej dobrego. Ty również możesz z większą uwagą wybierać zajęcia i wydarzenia, w których weźmiesz udział. Zdecyduj się na rzeczy, które przyniosą ci szczęście, a nie dodatkowy stres.

Uprość sobie życie

Czasem odczuwam presję, aby wszystkie święta przygotować idealne, aby czesać swoją córkę codziennie w inną fryzurę, a dom utrzymywać w nieskazitelnym porządku tak, aby charakteryzowały go jednocześnie wygoda i styl. Zdałam sobie sprawę, że utrzymywanie standardów wyznaczanych przez kolorowe czasopisma jest zarówno niepraktyczne jak i stresujące. Wybrałam, które święta uczynię magicznymi, a które będziemy obchodzić zwyczajnie.

Uprość sobie życie ucząc dzieci samodzielności oraz efektywnie organizując sobie robienie prania oraz sprzątanie domu.


Zaprowadzenie porządku w przestrzeni, w której żyjesz i pracujesz zapewni ci większy spokój w ciągu dnia. Innymi sposobami uproszczenia sobie życia jest wcześniejsze planowanie zakupów; tworzenie list sprawunków, co w konsekwencji prowadzi do rzadszych wypraw do sklepu. Możesz również umówić się z innymi rodzicami na wzajemne, wspólne odwożenie dzieci do szkoły oraz na zajęcia dodatkowe. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze przygotowywanie prostych posiłków w ciągu tygodnia.

Naucz się prostych sposobów zmniejszania stresu

Nie ważne jak bardzo będziesz się starać unikać stresu, on i tak pojawi się kiedyś w twoim życiu. Musisz, zatem mieć na niego jakiś sposób. Znajdź odpowiednią dla siebie metodę szybkiego relaksowania swojego umysłu oraz ciała i wykorzystuj ją często. 


W przypadku wielu osób bardzo dobrze w tej roli sprawdza się głębokie oddychanie. Ja lubię wykorzystywać do tego celu olejek miętowy, jogę i kawałek gorzkiej czekolady.

Odpuść sobie

Kiedy życie staje się stresujące, a ty popełniasz błędy – zapominając odebrać dziecko z lekcji baletu, albo przegapiając jakieś spotkanie – nie biczuj się z tego powodu. Odpuść sobie. Życie przyniesie ci jeszcze wiele błędów i chwil, które czegoś cię nauczą. Bądź łaskaw dla siebie i dla innych. Zapomnienie o stresujących sytuacjach pomoże ci poczuć się lepiej. 


Kiedy spoglądam na swój dom i widzę chaos, moje dzieci często mówią, żebym sobie odpuściła. Kiedy tak robię i nawet jedynie przez kilka minut bawię się z dziećmi czuję, że mój poziom stresu spada.

Stres jest częścią współczesnego życia. Skoro nie można go całkowicie wyeliminować, trzeba nauczyć się go minimalizować i zwalczać wprowadzając w życie pięć opisanych powyżej zasad. Weź głęboki oddech i ciesz się szczęściem ze swojego mniej stresującego życia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama