Reklama

10 sposobów na lepszy sen

Jeśli należysz do dużej grupy osób, które nie mogą zasnąć, nie trzeba ci mówić, jaki ma to wpływ na twoje samopoczucie. Nie chodzi tylko o to, że czujesz się okropnie na następny dzień; może to odbić się również na twoim zdrowiu i sprawić, że będziesz szybciej się starzeć. Powinniśmy spać co najmniej osiem godzin w ciągu nocy, ale statystyki pokazują, że około 35% ludzi śpi mniej niż siedem godzin na dobę. Jeżeli należysz do tych 35%, którym ciężko jest zasnąć, poznaj kilka sekretów dobrego snu.

Chodź spać regularnie

Nasz organizm pracuje według wewnętrznego zegara, który nazywany jest rytmami okołodobowymi. Jeśli ciągle zmieniasz porę snu i czuwania, zakłócisz te wewnętrzne rytmy. Opracuj harmonogram snu, do którego będziesz w stanie się dostosować i trzymaj się go. W ten sposób zaśnięcie będzie dla ciebie o wiele łatwiejsze.

Nie zabieraj ze sobą do łóżka gadżetów

Czytanie maili czy sprawdzanie wiadomości na Facebooku, kiedy jesteśmy już w łóżku to coś, co robi wielu ludzi. Powinnaś się uspokoić, przygotowując się do snu, więc nie trzymaj gadżetów w sypialni. Ekran komputera czy tabletu będzie świecić ci prosto w oczy, a to zaburzy twoje wewnętrzne rytmy, bo organizm będzie uważał, że jest dzień. Tak więc dobrym sposobem na łatwiejsze zasypianie i dobry sen jest danie sobie co najmniej godziny przed snem, w której nie będziemy patrzeć się w komputer.

Nie ćwicz tuż przed pójściem spać

Ćwiczenia sprawiają, że podnosi się tętno, a metabolizm przyspiesza swoją pracę. Aby dobrze spać, potrzebujemy dokładnie czegoś odwrotnego. Jeśli nie chcesz budzić się w nocy, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest nie ćwiczyć co najmniej na 3 godziny przed pójściem do łóżka.

Unikaj kofeiny po południu

Kolejnym sposobem na lepszy sen jest unikanie kofeiny po południu. Działanie kofeiny na nasz organizm jest dłuższe niż nam się wydaje. Uważaj również na napoje gazowane, gdyż wiele z nich również zawiera kofeinę.

Przelej myśli na papier zanim pójdziesz spać

Dla wielu ludzi jednym z powodów, dla których nie mogą zasnąć, jest fakt, że myślą o tym, ile jeszcze rzeczy muszą zrobić. Łatwym sposobem na zapobieganie takiej gonitwie myśli jest spisywanie listy rzeczy, które mamy jeszcze do zrobienia, zanim pójdziemy spać. Przelanie myśli na papier sprawi, że twój umysł będzie mógł odpocząć, a ty będziesz błogo spać, wiedząc, że twoja lista rzeczy do zrobienia będzie na ciebie już czekać rano.

Zaciemnij swoją sypialnię tak bardzo, jak to możliwe

To kolejny świetny sposób na lepszy sen. Jeśli w twojej sypialni jest światło, twój mózg będzie przekonany, że jest dzień, a to zakłóci twój plan snu. Zaciemnij swoją sypialnię i spraw, by było tak wygodnie, jak to możliwe. Kup grubsze zasłony lub zasłoń te, które masz i nie ładuj komórki w swoim pokoju, gdyż nawet małe światełko może przeszkadzać we śnie.

Nie jedz późno w nocy

To jedna z najważniejszych rzeczy dla dobrego snu. To będzie trudne, jeśli pracujesz do późna lub masz długą podróż do domu, ale zjedzenie dużego posiłku na krótko przed pójściem spać obudzi cię w nocy. Kiedy twój organizm jest zajęty trawieniem pożywienia, nie będziesz mogła spać. Spróbuj więc nie jeść niczego ciężkiego co najmniej trzy godziny przed udaniem się na wieczorny spoczynek.

Niech w sypialni będzie chłodno

Kiedy głęboko zasypiasz, temperatura twojego ciała spada i możesz pomóc sobie w dobrym śnie, robiąc to wcześniej. Zalecana temperatura w sypialni to 18 stopni Celsjusza. Może się ona wydawać nieco za niska, ale obniży wewnętrzną temperaturę twojego ciała do poziomu, który zapewni ci głębszy sen.

Nie pij alkoholu, aby zasnąć

Nigdy nie pij alkoholu, aby zasnąć, to kolejna dobra rada, która pomoże ci lepiej spać. Kilka drinków przed pójściem spać zrelaksuje cię i pomoże zasnąć, ale prawdopodobnie obudzi cię z powrotem już za kilka godzin. W rezultacie, chociaż może zaśniesz szybciej, to w sumie będziesz mniej spać w ciągu nocy.

Unikaj drzemek w ciągu dnia

Jeśli czujesz się bardzo zmęczona, dwadzieścia minut drzemki może wydawać się świetnym pomysłem, ale wtedy prawdopodobnie będziesz mniej spała w nocy. Jeśli masz zwyczaj ucinania sobie poobiedniej drzemki, być może lepiej zmusić się i zaprzestać jej przez jakiś czas, a kiedy się przyzwyczaisz, zobaczysz, że twój sen w nocy będzie o wiele lepszy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama