Reklama

Pięć sposobów zastosowania winianu potasu (kamienia winnego)

Po otwarciu butelki z winem na korku czasem można zauważyć drobne kryształy, których kolor zależy od barwy trunku. Ten przypominający cukier osad to winian potasu. Związek chemiczny, który doceniają cukiernicy, nastolatkowie i palacze usiłujący pozbyć się nałogu.

Co to jest kamień winny?

Kamień winny to sól kwasu winowego, która powstaje podczas fermentacji i leżakowania wina. Wodorowinian potasu bywa też nazywany kwaśnym winianem potasu lub tartarusem. Osadzając się na korku ma najczęściej postać niewielkich kryształków przypominających cukier. Może też przybrać formę proszku lub wręcz dużych kamieni. Winian potasu w czerwonym winie ma rubinową barwę, wytrącony z białego trunku będzie zaś przezroczysty. Kamień winny można znaleźć w niektórych supermarketach i sklepach internetowych dla cukierników. Wodorowinian potasu jest też dostępny w niektórych aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. 

Kamień winny: Domowy proszek do pieczenia

Wodorowinian potasu jest jednym ze składników proszku do pieczenia. Wystarczy zmieszać łyżeczkę sody z dwiema łyżeczkami soli kwasu winowego, aby uzyskać domowy proszek do pieczenia. Kamień winny pełni w tej mieszance funkcję regulatora kwasowości.

Kamień winny uratuje pianę z białek

Kwaśna sól ma właściwości stabilizujące i zwiększające objętość piany z białek. Doceni ją każda gospodyni domowa, która marzy o idealnej bezie. Winian potasu można dodać na samym początku, jeszcze przed wrzuceniem do naczynia białek lub w momencie, gdy piana z białek zrobi się już biała i zacznie gęstnieć. Kamień winny to także sposób na uratowanie piany, która pomimo prawidłowego ubijania nie jest stabilna. Dodanie ćwierć łyżeczki tartarusa do czterech białek pozwoli usztywnić pianę. 

Jak rzucić palenie? Sok pomarańczowy i kamień winny

Kamień winny docenią osoby, które zastanawiają się jak rzucić palenie bez używania plastrów, tabletek i innych sztucznych środków. Wodorowinian potasu to naturalna metoda na pozbycie się nałogu. Kamień winny ma właściwości oczyszczające organizm. Wystarczy wieczorem wypić ¾ szklanki sok pomarańczowego zmieszanego z łyżką stołową winianu potasu. Rano toksyny, tym nikotyna, zostaną usunięte z organizmu. Oczyszczanie organizmu oznacza każdego dnia coraz mniejszy głód nikotynowy. Kurację należy stosować przez trzydzieści dni.

Wodorowinian potasu: Sposób na infekcje układu moczowego

Nieprzyjemne pieczenie w okolicach intymnych lub podczas mikcji to częsty objaw infekcji układu moczowego. Domowym sposobem radzenia sobie z takimi dolegliwościami może być wypijanie raz - dwa razy dziennie szklanki ciepłej wody zmieszanej z połową łyżeczki wodorowinianu potasu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Tartarus wpływa na zmianę pH moczu, dzięki czemu łatwiej pozbyć się zapalenia dróg moczowych.

Jak pozbyć się trądziku? Woda z kamieniem winnym

Badania dowodzą, że osoby cierpiące na trądzik pospolity mają we krwi dużo mniej antyoksydantów w osoczu niż ludzie zdrowi. Prowadzi to do powstania stresu oksydacyjnego. Dlatego w walce z trądzikiem może pomagać dieta bogata w naturalne przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się nadmiaru wolnych rodników. Jednym z takich antyoksydantów jest kamień winny. Aby pozbyć się z organizmu toksyn i wolnych rodników, należy pić codziennie szklankę wody lub soku pomarańczowego z łyżeczką kamienia winnego. Taka mikstura pozwoli złagodzić objawy trądziku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama