Reklama

Jak pozbyć się toksyn z organizmu?

O toksynach napisano i powiedziano już wiele. To właśnie one negatywnie oddziałują na kondycję naszego organizmu. Czasami ich obecność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka albo pierwsze symptomy są bagatelizowane. Na obecność toksyn w naszym organizmie mamy ogromny wpływ, ponieważ dostają się do naszego ciała poprzez niewłaściwą dietę albo stosowanie używek. Oczywiście, to nie są jedyne przyczyny ich szkodliwej działalności. Jedno jest pewne: z toksynami trzeba rozprawić się raz na zawsze. Zatem jak pozbyć się toksyn z organizmu?

Reklama

Toksyny są bardzo niebezpieczne!

Toksyny to nic innego jak trujące substancje. Są one obecne niemal na całym świecie i nasz organizm ma kontakt z nimi nieustannie. Gdzie się one znajdują? W papierosowym dymie, spalinach, nieczystościach, zepsutym jedzeniu czy w substancjach pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. Na szczęście ludzki organizm ma zdolność do samooczyszczania. Niestety, jeśli toksyn jest za dużo, trzeba mu w tym pomóc. A jak w takim razie wygląda proces oczyszczania z toksyn? Nasze ciało pozbywa się trujących substancji poprzez intensywne działanie wątroby i nerek. Toksyny usuwane są również za pomocą kaszlu, pocenia się, poprzez gorączkę czy za pomocą procesu wydalania. Nadmiar toksyn w organizmie nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka, ale niektóre symptomy są przez nas często bagatelizowane.

Jak rozpoznać, że w organizmie jest za dużo toksyn?

Przeciążony przez toksyny organizm często pokazuje swoje niezadowolenie, niestety - nie zawsze w widoczny i oczywisty sposób. Zatem, jak poznać, że trujących substancji jest za dużo? Warto sprawdzić stan naszego układu trawienia. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się w momencie problemów z zaparciami bądź biegunkami, a także w przypadku wzdęć, nudności czy nagłego przybierania masy ciała. Toksyny powodują także, że zmienia się kondycja skóry. Można zauważyć obecność wyprysków na ciele lub przebarwień. Poza tym cera może stać się matowa, a pod oczami częściej pojawiają się sińce.

Niestety, objawów przeciążenia przez toksyny jest o wiele więcej. Szkodliwe substancje obciążają mocno wątrobę i nerki. Poza tym można również zauważyć spadek kondycji psychicznej. Toksyny powodują uczucie przemęczenia, częściej niż zwykle występują też  wahania nastroju. Duża ilość toksyn w organizmie powoduje, że szwankuje nasza odporność, co sprawia, że dopadają nas początkowo drobne infekcje.

Jak pozbyć się toksyn z organizmu?

Istnieje wiele metod na pozbycie się toksyn z organizmu, jednak warto zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Oczywiście, trzeba całkowicie zrezygnować z używek, a także ograniczyć ilość produktów przetworzonych. Zatem, po co najlepiej sięgnąć? Przede wszystkim stopniowo włączamy do jadłospisu, np. produkty pełnoziarniste (makarony i pieczywo), a także świeże owoce i warzywa. Oczywiście, w rytmie dnia nie może zabraknąć również produktów mlecznych, a szczególnie tych poddanych procesowi fermentacji. Maślanki, jogurty oraz kefiry korzystnie działają na jelita oraz znajdującą się w nich mikroflorę jelitową.

Aby pozbyć się toksyn z organizmu toksyn, trzeba pamiętać o częstotliwości posiłków. Warto podzielić je na pięć: dwa mniejsze (tzw. przekąski) oraz trzy główne. Nie wolno również zapominać o piciu dużej ilości płynów. Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po ziołowe napary, soki owocowe i warzywne lub domowe koktajle. Przyjmuje się, że codziennie powinno wypijać minimum dwa litry płynów. 

Naturalne sposoby na oczyszczanie z toksyn

Jeśli chcemy oczyścić organizm z toksyn, jak wiadomo, warto sięgnąć po produkty pełnoziarniste. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu obecnego w nich błonnika. Substancja ta nie jest rozpuszczalna w układzie pokarmowym, ale w kontakcie z płynami zaczyna pęcznieć. To sprawia, że zapewnia na dłużej uczucie sytości, ale także pomaga pozbyć się obecnych złogów (które odpowiedzialne są za wydzielanie toksyn). Dzięki wprowadzeniu do diety błonnika, nie tylko usuwamy zbędne substancje, ale także poprawiamy jakość pracy jelit, co przyczynia się do zniwelowania problemów żołądkowych oraz zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Oczywiście nie trzeba sięgać wyłącznie po produkty pełnoziarniste. Błonnik obecny jest np. w nasionach (dynia, słonecznik), babce płesznik, a także w owocach i warzywach. Błonnik znaleźć można jabłkach, truskawkach, papryce, śliwkach czy nawet wiórkach kokosowych.

Napoje na detoks

W domowym zaciszu można w łatwy sposób przygotować napoje, które pomogą pozbyć się toksyn z organizmu, a tym samym wesprzeć pracę wątroby. Najlepiej zacząć od picia ziołowych naparów. Może to być herbata z pokrzywy, mięty, melisy, ostropestu, łopianu, mniszka lekarskiego, a także czystka czy przetacznika. Niektórzy polecają również rozpoczynanie dnia szklanką zimnej wody z sokiem cytrynowym. Owoc ten jest bogaty w witaminę C, która zaliczana jest do silnych przeciwutleniaczy. Poza tym cytryna może zapobiegać zakwaszeniu organizmu, co poprawia kondycję organizmu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzać samodzielnie koktajle oczyszczające z obecnych w organizmie toksyn. Warto wykorzystać to, co mamy pod ręką, czyli świeże owoce i warzywa. Najlepiej wybrać takie, które nie są zbyt słodkie. Jeśli chcemy pozbyć się toksyn z organizmu, warto sięgać po buraki, pietruszkę, pomidory, marchew czy ogórki. Nie zapominajmy również o owocach: truskawkach, jabłkach, żurawinie, borówkach czy figach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama