Reklama

Czy jogurt to klucz do szczęścia?

Czy szczęście można znaleźć w czymś tak prostym i wszechobecnym jak dobry waniliowy jogurt? Czy to naprawdę takie łatwe? Możliwe. Niektórzy mogą drwić, ale związek między mózgiem a jelitami jest silniejszy niż mogłoby się wydawać.

Ostatnio przeprowadzono badanie obejmujące sferę połączeń mózg – jelita. Jego wyniki sugerują, że nie tylko mózg wysyła sygnały do jelit, ale jelita również mogą wysyłać sygnały do mózgu. Oznacza to, że pokarm, jaki spożywamy, może mieć duży wpływ na nasz nastrój. Szczególnie jogurt jest produktem wpływającym na nasze samopoczucie. Probiotyki w nim zawarte mają wiele właściwości wpływających na nasz nastrój. Te mikroskopijne stworzenia mają na nasz organizm ogromny wpływ. Równowaga we florze bakteryjnej nie tylko pomaga walczyć z depresją, nadwagą i chorobami. To droga w dwie strony. Stres i niepokój pojawiające się w mózgu mogą wpływać na stan zdrowia naszego układu pokarmowego, ale również zdrowie i bakterie w naszym układzie trawiennym mogą wpływać na to, jak silnie przeżywamy stres. Spożywanie jogurtu to dostarczanie naszemu organizmowi dobroczynnych, poprawiających nastrój bakterii. To głębszy poziom ich korzystnego działania na nasz organizm. Ostatnie badanie wykazało, że bakterie znajdujące się w jogurcie mają szczególny wpływ na działanie wyspy – centrum emocjonalnego mózgu – co może tłumaczyć, dlaczego mogą zmniejszać stres i niepokój oraz poprawiać stabilność emocjonalną.

Jednak to nie jedyny sposób, w jaki jogurt może cię uszczęśliwić. W szczególności jogurt waniliowy może wywoływać emocjonalną odpowiedź, która zwiększa poczucie szczęścia. W mózgu pojawia się ona w reakcji na niektóre zapachy – szczególnie zapach wanilii. Wiele osób kojarzy zapach wanilii z wygodą, dzieciństwem i szczęściem. Wspomnienia te mają duży wpływ na nasz nastrój i sposób delektowania się pożywieniem. Naukowcy odkryli, że „jogurt waniliowy wywoływał silną emocjonalną odpowiedź [podczas badań], co potwierdza wcześniejsze przesłanki mówiące, iż zapach wanilii w miejscach takich jak szpitale czy poczekalnie może zmniejszyć agresję i zachęcać do relacji pomiędzy pacjentami i pomiędzy pacjentami i personelem”.

Tak więc jogurt nie tylko zapobiega depresji, działając w jelitach, ale również zwiększa poczucie szczęścia poprzez uruchamianie wspomnień. Poza tym jest pyszny i zdrowy. Czy naprawdę trzeba czegoś więcej, aby włączyć go do swojej diety?

Włączenie jogurtu do swojego codziennego menu skutkuje nie tylko poprawą nastroju zarówno w sensie biologicznym, jak i emocjonalnym. Nie możesz jeść nabiału? Istnieje wiele innych kremowych probiotycznych zamienników – takich jak mleko kozie czy mleko kokosowe – które możesz tolerować lepiej, a które są równie uspokajające i pyszne. Jedzenie jest lekarstwem, więc spożywaj je z pożytkiem dla swojego ciała i korzystaj z jego właściwości poprawiających nastrój.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama