Reklama

8 skutków ubocznych oczyszczania organizmu

Podczas początkowego okresu oczyszczania organizmu z toksyn, możesz odczuwać pewne skutki uboczne. Na szczęście nie trwają one długo i oznaczają, że proces detoksykacji przebiega prawidłowo. Skutki uboczne zależą także od rodzaju diety oczyszczającej, którą stosujesz. Na przykład w przypadku diety polegającej na spożywaniu tylko organicznych produktów, objawy spowodowane są usuwaniem toksyn pozostałych po przetworzonym jedzeniu. Istnieje również dieta, podczas której żywimy się tylko wodą i wyciskanymi sokami. W tym przypadku skutki uboczne będą bardziej odczuwalne, ponieważ nasz organizm przyzwyczajony jest do stałych pokarmów. Oto 8 skutków ubocznych detoksykacji.

Zmęczenie, osłabienie i ospałość Symptomy te występują razem i są najczęściej spotykane podczas detoksykacji trwającej ponad 10 dni. Nasz organizm przyzwyczajony jest do pozyskiwania składników odżywczych ze stałych pokarmów, stąd zmęczenie i osłabienie pojawiają się mimo braku wysiłku fizycznego. Spowodowane jest to także brakiem białka w diecie. Aby objawy te były mniej odczuwalne, najlepiej jest unikać wysiłku fizycznego, ponieważ jakakolwiek próba ćwiczeń może spowodować zawroty głowy oraz omdlenia.

Bóle głowy Bóle głowy, mimo że nie są przyjemne, to są bardzo często występującym skutkiem ubocznym detoksu. Jest wiele przyczyn ich występowania, jednak najczęstszą jest po prostu szok, jakiego organizm doznaje po odstawieniu niektórych produktów na przykład papierosów, alkoholu czy kofeiny. Nawet jeśli twoje spożycie kawy czy napojów gazowanych ogranicza się do 2 dziennie, to twój organizm może być od nich uzależniony. Podczas jego oczyszczania musisz z nich zrezygnować, a skutkiem ubocznym będą właśnie bóle głowy. Na szczęście efekt będzie taki, że wreszcie całkowicie uniezależnisz się od kofeiny. Aby uporać się z bólami głowy, możesz spróbować masażu, który sprawi, że przepływ krwi w mózgu poprawi się, zmniejszając tym samym napięcie. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Innym dobrym sposobem na radzenie sobie z bólem, jest użycie lodu, który zmniejsza spuchnięte naczynia krwionośne uciskające nerwy. Wystarczy, że zawiniesz lód w ręcznik i przyłożysz go do bolącego miejsca na 10-15 minut.

Wzmożona praca jelit oraz częste oddawanie moczu Jeśli zdecydowałaś się na spożywanie tylko organicznych produktów, owoców, warzyw czy też samej wody i soków, to twój organizm będzie zmagał się z ogromną ilością dostarczonych do niego płynów. Z jednej strony są one ważne, ponieważ pomagają oczyścić ciało z toksyn, z drugiej jednak mogą spowodować częstsze wizyty w toalecie. Oprócz częstszego oddawania moczu, możesz również zauważyć wzmożoną pracę jelit, objawiającą się biegunką. Jest to dobre dla twojego organizmu, ponieważ w ten sposób pozbywasz się wszystkich toksyn. Wiele osób zastanawia się, czy podczas detoksu muszą zmienić swój plan dnia. Otóż niekoniecznie, ponieważ na przykład w przypadku oczyszczania jelit zmiany te nie będą duże. Pamiętaj, aby podczas detoksu nawadniać swój organizm w celu uzupełnienia straconych elektrolitów. Podczas oczyszczania nie jest zalecane spożywanie stałych pokarmów, jednak picie dużych ilości wody jest bardzo ważne.

Nieświeży oddech oraz nalot na języku Zdrowy język powinien być różowy. Nadmiar kwasów w przewodzie pokarmowym, może przyczynić się do nieświeżego oddechu oraz nieprzyjemnego posmaku w ustach podczas detoksu. Kolejną tego przyczyną jest namnażanie się bakterii. Aby pozbyć się nalotu na języku, możesz spróbować umyć go szczoteczką do zębów lub specjalnie do tego przystosowanym urządzeniem.

Wzdęcia Nadmiar gazów w organizmie jest bardzo częstym skutkiem ubocznym, ponieważ próbuje on pozbyć się toksyn w każdy możliwy sposób. Efekt ten może być nieco wstydliwy, dlatego najlepiej jest unikać w tym okresie zatłoczonych miejsc. Aby zmniejszyć wzdęcia, możesz natrzeć brzuch olejkiem z rumianku, który dodatkowo zniweluje brzydki zapach gazów.

Mdłości Mdłości są również bardzo częstym skutkiem ubocznym detoksu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele na przykład odstawienie alkoholu, kofeiny lub papierosów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama