7 sposobów jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia

W dzieciństwie nie było nic lepszego niż powrót ze szkoły do domu przepełnionego zapachem świeżo upieczonych czekoladowych ciasteczek. Biegło się szybko do kuchni i zgarniało ich tyle ile tylko się dało, a potem szybko gnało się na plac zabaw. Jednak ciasteczka nie były jedyną ulubioną rzeczą. Wraz z rodzeństwem lubiliśmy również podjadać maliny, pomidory czy seler. Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do zdrowych przekąsek oto parę sztuczek.

Załóż swój własny ogródek

Sadzenie, pielęgnacja i zbieranie warzyw z własnego ogródka jest murowanym sposobem na zachęcenie do spróbowania nowych smaków. Pewnego razu zasadziliśmy w naszym ogrodzie miechunkę pomidorową, z której przez całe lato robiliśmy przepyszny sos. Wysłanie dzieci do ogrodu aby zerwały świeże zioła do sałatki lub pizzy, przyniosły sałatę lub zerwały świeże pomidory do kanapek, to świetne sposoby na spróbowanie przez nie własnoręcznie wyhodowanych warzyw.

Wygląd jest najważniejszy

Worek marchewek jest świetnym pomysłem, ale jeszcze lepszą zabawą wynikającą z wyciągania ich z niego, krojenia i układania na talerzu. Nalej zupy do ulubionej miski. Podaj jabłka na czerwonym talerzu. Spraw aby jedzenie wyglądało zachęcająco!

Zacznij gotować

Wiele osób jada w restauracjach, ponieważ nie wiedzą jak się gotuje. Nie pozwól, aby twoje dzieci wpadły w taką samą pułapkę. Pokaż im jak się kroi, smaży i grilluje. Pozwól im eksperymentować z różnymi przyprawami. Pokaż im przepisy z książki kucharskiej lub internetu i pomóż w wyborze dania, które przygotujecie w tygodniu.

Przygotuj swoje własne menu

Oprócz wspólnego gotowania, pozwól swoim dzieciom przygotować ich menu. Mogą chcieć, aby na obiad były burgery, ale mogą także zdecydować co będzie do nich dodatkiem. Opowiedz im o węglowodanach, białku i tłuszczach, które powinny być zbilansowane w diecie.

Czytaj etykiety na opakowaniach, mów o odpowiednich porcjach każdego posiłku oraz zachęć swoje dzieci do zamiany przetworzonego jedzenia na coś bardziej zdrowego. Podczas zakupów staraj się znaleźć nowe owoce lub warzywa, które staną się równie ważne jak normalne przekąski.

Ćwicz maniery

Zdarza się, że zostaniemy poczęstowani czymś czego nie lubimy. Nie jest to oczywiście nic złego! Naucz swoje dzieci tego, że ważne jest próbowanie nowych smaków oraz bycie miłym dla osoby przygotowującej posiłek. Jednak oprócz tego naucz je także jak można powiedzieć „nie, dziękuje” nikogo tym nie urażając.

Szukaj nowych przepisów w swoim drzewie genealogicznym

Znajdź kilka przepisów pochodzących z twoich rodzinnych stron i przygotuj je dla swojej rodziny. Jeden z moich synów uwielbia poffertjes, przepyszne, delikatne holenderskie naleśniki, których zasmakował podczas wizyty u krewnych w Holandii. Spróbuj więc od czasu do czasu przyrządzić coś ,czego normalnie nie jadacie.

Bawcie się!

Młodszym dzieciom podawaj przekąski w ich ulubionym kolorze. Jeśli uczą się cyferki 2, zachęć ich do ugryzienia wszystkiego po dwa razy. Moi starsi synowie uwielbiają robić kreatywne koktajle, wrzucając różne owoce i białko w proszku. Postaraj się aby czas na przekąskę był także zabawą!

Podjadanie ciastek, słodyczy czy chipsów jest prostym rozwiązaniem na przekąskę, jednak spróbuj otworzyć swoim dzieciom oczy na inne smaki i pokazać im dostępność wielu różnych produktów. W tym tygodniu wybierz dla swoich dzieci rzeczy, których nigdy nie próbowały i podaj je im w ramach przekąski.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama