Reklama

Jak regularnie oszczędzać?

Odkładając niewielkie kwoty, możemy zaoszczędzić nawet 2000 zł rocznie. Ważne, aby robić to systematycznie i ograniczyć zbędne wydatki. Żeby przekonać się, że nieprawdą jest powiedzenie, że "łatwiej mówić, niż zrobić", zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej wskazówkami. Dzięki nim uwierzysz, że oszczędzanie jest dla każdego!

Reklama

Ustal kwotę

Rozpoczynając oszczędzanie, zastanówmy się, ile chcemy odłożyć. Gdy suma będzie na tyle wysoka, że zwątpimy w to, czy się uda, podzielmy ją na mniejsze kwoty. Odłożenie np. 2000 zł może wydawać się nierealne. Ale gdy podzielimy tę sumę na 52 tygodnie, wyjdzie nam 38 zł w każdym. A jeśli na 365 dni, to zobaczymy, że wystarczy odkładać ok. 5,5 zł dziennie.

Odkryj zbędne wydatki

Nawet gdy niewiele zarabiamy, możemy oszczędzać dzięki unikaniu niepotrzebnych zakupów. Zbierajmy paragony i sprawdzajmy, na co wydajemy pieniądze. Na pewno okaże się, że kupujemy rzeczy, bez których moglibyśmy się obejść. Niepotrzebnie wydane 2 zł dziennie po roku daje kwotę 730 zł!

Ulokuj w banku

Gdy uda nam się uzbierać większą kwotę, wpłaćmy ją na konto oszczędnościowe. Obecnie oprocentowanie takich kont nie jest zbyt wysokie. Możemy jednak liczyć na ok. 3% w skali roku. Oszczędności można też wpłacać na lepiej oprocentowane lokaty.

Planuj zakupy

Wejście do sklepu z zamiarem kupienia czegoś do jedzenia, zwykle kończy się sporymi wydatkami. Sklepowe półki uginają się bowiem od pięknie opakowanych, apetycznie wyglądających towarów. Aby nie ulec pokusie i nie wydać więcej, niż zamierzaliśmy, starajmy się zawsze planować zakupy.

Przed wyjściem do sklepu zróbmy listę i ściśle się jej trzymajmy. Zjedzmy też coś w domu, bo jeśli pójdziemy do marketu głodni, na pewno wyjedziemy z wypełnionym po brzegi wózkiem. Możliwe też, że wydamy dodatkowe pieniądze na przekąski.

Pilnuj terminów

Spóźnianie się z opłatami, np. za prąd, gaz, to dodatkowy wydatek na karne odsetki. Poza tym, jeśli np. nie zapłacimy rachunku za energię elektryczną, dostawca może nas odłączyć. A za ponowne podłączenie licznika będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt złotych plus zaległy rachunek.

Jeśli mamy problem z pamiętaniem o terminach płatności, a nie posiadamy konta internetowego, które umożliwia szybkie przelewy, rozważmy zlecenie w swoim banku stałych przelewów. Takie rozwiązanie będzie tańsze niż ciągłe płacenie karnych odsetek i narażanie się na wyłączenie prądu, telefonu itp.

Płać gotówką

Aby lepiej panować nad wydatkami, płaćmy w sklepach gotówką. Z badań wynika bowiem, że trudniej nam się rozstać z pieniędzmi, gdy mamy je w ręku.

Analizy przeprowadzone przez NBP wykazały, że średnia wartość płatności kartą debetową wynosi 89 zł, kredytową – 132 zł, a gotówką tylko 38 zł. Zostawiając karty w domu, oszczędzamy więc od 50 do 90 zł.

Określ cel

Oszczędzanie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy wyznaczymy sobie cel. Jeśli wrzucamy do skarbonki drobne z zamiarem, że coś sobie kupimy, gdy trochę uzbieramy, to raczej nam się to nie uda. Wcześniej czy później zaczniemy pożyczać brakujące do czegoś kwoty albo w ogóle zapomnimy o wrzucaniu drobnych.

Ale gdy marzymy np. o dobrym robocie kuchennym, nowym telewizorze czy super suszarce, oszczędzanie na pewno się powiedzie. Pamiętajmy tylko, aby odkładać od razu, gdy dostajemy pensję. Jeśli zamierzamy oszczędzać z tego co zostanie na koniec miesiąca, to może się nie udać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama