Reklama

Jak oszczędzać wodę? Sprawdzone sposoby

Kolejny raz rozpoczynasz "wielkie oszczędzanie" wody i zastanawiasz się, czy tym razem cel zostanie osiągnięty? Nie jesteś jedyny. Okazuje się, że oszczędzanie wody to niełatwe zadanie, szczególnie, gdy mieszkamy w dużym domu lub mieszkaniu studenckim. Każdy z domowników może mieć przecież inne nawyki, które trudno zmienić z dnia na dzień. Jeden codziennie kąpie się w wannie, inny myje zęby z odkręconą wodą, a rachunek rośnie. Nie należy się jednak poddawać! Konsekwentne oszczędzanie wody pozwoli zatrzymać sporo gotówki w kieszeni, a pomogą w tym dobre nawyki, które warto jak najszybciej wdrożyć w codzienność. Oto one.

Uświadom członkom rodziny lub współlokatorom, że warto oszczędzać wodę

By oszczędzanie wody miało sens, zaangażowani muszą być wszyscy domownicy lub lokatorzy. Inaczej starania nie przyniosą żadnego efektu. W tym miejscu warto wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach, które utrudniają nam oszczędzanie wody. Pierwszy z nich to mycie zębów z odkręconą wodą. Ten częsty nawyk sprawia, że woda leje się na marne, a wraz z nią pieniądze. Kolejny to zostawianie niedokręconego kranu, następny to mycie włosów z odkręconą wodą. Każdy z domowników musi wyzbyć się złych nawyków, by wspólny cel został osiągnięty.

Zadbaj o hydraulikę w domu

Jeśli nie chcesz, by woda w twoim domu lała się na marne, musisz zadbać o to, by hydraulika działała jak należy. Przed „wielkim oszczędzaniem” zrób przegląd wszystkich kranów, uszczelek, węży, rur, itd. Nic nie może przeciekać - wówczas tylko stracimy wodę.

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Najwięcej wody zdecydowanie zużywamy w łazience - nikogo nie zdziwi ten fakt. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ją zaoszczędzić.

Zamiast kąpieli w wannie weź szybki prysznic

To jedna z podstawowych zasad oszczędzania na wodzie. Większość z nas uwielbia relaksacyjne kąpiele w wannie, ale niestety wiążą się one również z wysokimi opłatami za wodę. Jeśli chcesz zaoszczędzić, bierz kąpiel pod prysznicem. Gdy myjesz włosy lub robisz peeling ciała, wyłącz wodę, by nie lała się na marne. Kąpiel w wannie możesz zafundować sobie raz na tydzień.

Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów oraz golenia brody

To kolejna żelazna zasada oszczędzania wody. Podczas mycia zębów czy golenia nie musisz mieć odkręconej wody. Wystarczy, że wcześniej nalejesz ją do kubeczka lub miski. Dzięki zmianie złego nawyku zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Wodę w toalecie spłukuj odpowiednio do potrzeb

Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie należy spłukiwać wody w toalecie pełnym strumieniem. Wystarczy, że lekko naciśniesz przycisk spłuczki. Do toalety nie warto również wyrzucać śmieci i ich spłukiwać.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Spore ilości wody zużywamy również w kuchni głównie myjąc naczynia. Oto kilka trików, które pomogą ją zaoszczędzić.

Myj naczynia w jednej komorze, a płucz w drugiej

To zdecydowanie najbardziej oszczędny sposób mycia naczyń, który wygrywa nawet ze zmywarkami! W jednej komorze myjemy naczynia płynem i gąbką, natomiast w drugiej dokładnie płuczemy je w czystej wodzie. Będą lśniły, a my zaoszczędzimy.

Nie gotuj zbyt dużo wody w czajniku

Często popełniamy ten błąd – wlewamy zbyt dużo wody do czajnika, która później nie nadaje się już do ponownego zagotowania. Staraj się wlewać do czajnika odpowiednią ilość wody. Dzięki temu nie będziesz musiał jej wylewać.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Wodę wykorzystujemy również do podlewania trawnika i roślin. Z tym również nie należy przesadzać. Trawnik wystarczy podlewać co pięć dni, a rośliny w donicach co trzy dni. Efekt? Kilka złotych zostaje w kieszeni.

Oszczędzenie wody nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach i przede wszystkim być konsekwentnym. Sukces gwarantowany!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama