Reklama

Co trzeba wiedzieć biorąc kredyt?

Niespodziewane wydatki to zawsze duży kłopot. Jeśli nie masz odłożonych oszczędności, możesz wziąć kredyt lub pożyczkę. Pamiętaj, dobrze to skalkuluj! Decydując się na wzięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej, należy to poważnie przemyśleć. Co warto wziąć pod uwagę? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Tyle, ile potrzebujesz


Kredyt lub pożyczka to pozornie łatwy sposób na podratowanie domowego budżetu. Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki, odpowiedz sobie na pytanie, ile dokładnie chcesz pożyczyć. Weź tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz. Wylicz sobie, jaką ratę miesięczną jesteś w stanie płacić bez nadmiernych wyrzeczeń.

Sprawdź procedury


Musisz uwzględnić również swoją zdolność kredytową. Ocenia to bank na podstawie Twoich przychodów (pensja, emerytura). Jeśli są niewielkie, nie będziesz mógł starać się o bardzo dużą kwotę. Pożyczkę (udzielają jej nie tylko banki) wziąć łatwiej, bo procedury są uproszczone. W tym przypadku sprawdź możliwość wcześniejszej spłaty – jakie trzeba spełnić warunki i ile wyniosą ewentualne koszty.

Porównuj oferty


Zanim weźmiesz kredyt, sprawdź, co proponuje nie tylko bank, w którym obecnie masz konto. Dobrze jest porównać kilka ofert. W przypadku niewielkich kwot możesz starać się o pożyczkę gotówkową w innych niż bank instytucjach.

Nie kieruj się jednak tylko informacjami z ulotek. W każdym przypadku musisz brać pod uwagę całkowity koszt uzyskania kredytu, czyli prowizję, oprocentowanie i ubezpieczenie.

Najlepiej więc porównywać wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im jest wyższa, tym uzyskanie pieniędzy jest droższe.

Możesz zmniejszyć ratę


Istotną kwestią jest także okres kredytowania. Wydłużając go, zmniejszasz miesięczną ratę, ale rośnie też ostateczna kwota, którą musisz spłacić. Pożyczając pieniądze, pamiętaj o jednej generalnej zasadzie – trzeba wszystko dobrze skalkulować, by nie mieć problemów ze spłatą długu.

Koszty kredytu i pożyczki


PROWIZJA – jednorazowa opłata, jaką pobiera się za pożyczenie pieniędzy, wliczona do pożyczonej sumy. Co to oznacza? Gdy chcesz uzyskać kredyt lub pożyczkę na 1 tys. zł, bank pobiera prowizję np. 5 proc., czyli ostatecznie pożyczamy 1050 zł. Niekiedy bank nie pobiera prowizji, ale łączy się to np. z wykupieniem ubezpieczenia, wzięciem karty kredytowej itp.

OPROCENTOWANIE – comiesięczne odsetki pobierane od udzielonej kwoty. Jeśli pożyczasz 1 tys. zł (plus prowizja, czyli 1050 zł) w oprocentowaniu np. 10 proc. na rok, to ogólna kwota, którą zwrócisz, wynosi 1260 zł. Obecnie maksymalne oprocentowanie to 10 procent.

UBEZPIECZENIE – nie zawsze jest wymagane, np. tylko od określonej kwoty kredytu lub gdy bank obawia się o spłatę rat i żąda dodatkowego zabezpieczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama