Reklama

10 małych sposobów na codzienne oszczędzanie

Oszczędnie nie jest nawet w połowie tak trudne jak mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli zwrócisz uwagę na drobnostki, które pozwolą ci ograniczyć codzienne wydatki. Rozpatrywane osobno, drobnostki te mogą wydawać się nieistotne i niewarte zachodu, jeśli jednak zsumujesz je wszystkie, możesz zdołać zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych w twoim rocznym budżecie.

Czytaj e-booki

Jeżeli jesteś molem książkowym, wiesz aż za dobrze jak kosztowne może być poszerzanie domowej biblioteki o pachnące nowością pozycje z księgarni. O wiele tańszym rozwiązaniem jest kupowanie bestsellerów w wersji elektronicznej. Nie musisz nawet wydawać dodatkowych pieniędzy na specjalny czytnik do e-booków. Wystarczy, że pobierzesz darmowy program, dzięki któremu będziesz mogła czytać książki na komputerze.

Wydaj więcej, by zaoszczędzić jeszcze więcej

Czasami rzeczywiście musisz wydać nieco więcej, aby uniknąć kolejnych wydatków w przyszłości. Tania para butów może zniszczyć się już po kilku miesiącach, natomiast obuwie dobre jakościowo dotrzyma ci kroku przez wiele lat. Pomyśl o przedmiotach jednorazowego użytku, które kupujesz. Dobrym przykładem są maszynki do golenia – droższe posłużą ci dłużej, dzięki czemu ostatecznie zaoszczędzisz nieco pieniędzy.

Kupuj prezenty przez cały rok

Kolejnym dobrym sposobem na oszczędzanie jest wcześniejsze zaplanowanie kupienia prezentu. Dzięki temu będziesz mogła poczekać, aż upatrzony przedmiot trafi na przecenę. Dobrym przykładem są zabawki, które zawsze są dużo tańsze w styczniu, niż zaledwie miesiąc wcześniej, tuż przed świętami. Pomyśl o prezentach urodzinowych dla swoich bliskich odpowiednio wcześniej. Oszczędzisz sobie stresu związanego z kupowaniem upominków na ostatnią chwilę. Jeśli przez cały rok zgromadzisz wór prezentów kupionych

w okazyjnych cenach, będziesz gotowa na każdą okazję.

Kupuj w sklepach ze zniżkami

Wiele sklepów, które codziennie mijasz, sprzedaje przedmioty znanych marek po znacznie niższej cenie. Produkty te nie są przeterminowane ani zniszczone. Są to zazwyczaj końcówki kolekcji, które duże, znane marki chcą sprzedać jak najszybciej.

Gaś światło

Wielu z nas coraz lepiej radzi sobie z oszczędzaniem energii w domu, ale czy z ręką na sercu możesz powiedzieć, że zawsze pamiętasz o zgaszeniu światła, kiedy wychodzisz z pokoju? Wyrobienie sobie nawyku wyłączania światła pozwoli zmniejszyć twój rachunek za prąd o kilka złotych. Pamiętaj także o wyłączaniu na noc urządzeń takich jak telewizor. Pozostawianie go w stanie czuwania to spora strata energii i dodatkowy wydatek.

Naprawiaj przedmioty, nie kupuj nowych

Wyrzucanie przedmiotów, które nadawałyby się jeszcze do naprawienia stało się dla nas zbyt łatwe. Obcasy można wymienić, pralki naprawić, telefony komórkowe oddać do serwisu. Dlatego też, jeśli coś się zepsuje, nie planuj od razu zakupów. Sprawdź, czy naprawa zepsutego przedmiotu nie obciąży twojego budżetu nieco mniej, niż wymiana go na nowy.

Hoduj własne zioła i przyprawy

To kolejny świetny sposób na oszczędzanie. Nawet jeśli nie masz ogrodu, możesz sama wyhodować część produktów, które kupujesz w sklepie. Wystarczy trochę miejsca na doniczki na parapecie lub w kuchni. Zioła hoduje się naprawdę bardzo łatwo, a świeże są znacznie smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Jeśli masz ogród, możesz także pomyśleć

o zasadzeniu w nim warzyw. To również świetny sposób na ograniczenie codziennych wydatków.

Wróć do naturalnego koloru włosów

Czy kiedykolwiek myślałaś o tym, ile rocznie kosztuje cię farbowanie włosów, rozjaśnianie lub odświeżanie ich koloru? Jeśli zdecydowałabyś się na powrót do naturalnego koloru, w ciągu roku prawdopodobnie zaoszczędziłabyś naprawdę sporo.

Nie marnuj jedzenia

W ostatnich latach koncepcja przygotowywania posiłków z resztek z innych dań znacznie straciła na popularności. Każdego roku marnują się ogromne ilości jedzenia, które wciąż nadawałoby się do spożycia, a które po prostu się wyrzuca. Zajrzyj do babcinej książki kucharskiej i poszukaj przepisów na gulasze i zapiekanki. Na pewno znajdziesz tam kilka sposobów na zamienienie kilku ostatnich warzyw z dna lodówki w smaczne danie.

Kup filtr do wody

Kolejnym niezawodnym sposobem na codzienne oszczędzanie jest zainwestowanie w filtr do wody. Nic dziwnego, jeśli woda z kranu ci nie smakuje lub jeśli w ogóle nie jesteś pewna, czy nadaje się ona do picia bez przegotowania. Jednak kupowanie wody w butelkach jest marnowaniem pieniędzy, którego z łatwością możesz uniknąć. Kupienie filtra do wody będzie nie tylko świetną inwestycją pod względem finansowym, ale także będzie twoim wkładem w ochronę środowiska.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama