Płukanka z pokrzywy na włosy: Jak ją przygotować? Na co pomaga?

Pokrzywa w ogrodach często uważana jest za chwast, tymczasem ma wiele właściwości, które mogą pomóc w pielęgnacji włosów. Zamiast wyrzucać wyrwane pokrzywy, warto z ich liści przygotować ocet lub płukankę, które pomogą na wypadające i przetłuszczające się włosy.

Ocet z pokrzywy na wypadające włosy

Płukanka z pokrzywy na włosy to sposób na uporanie się z problemem przerzedzającej się czupryny. Pokrzywa na porost włosów i zahamowanie ich wypadania to sposób znany medycynie ludowej od wieków. Współczesne badania dowodzą prozdrowotnych właściwości tego ziela. Zawarte w liściach pokrzywy witaminy C, K i B2 oraz pierwiastki: żelazo, krzem i wapń to sprawdzeni sojusznicy w walce o porost włosów. Płukanka z pokrzywy zawiera też kwasy glikolowy i pantotenowy oraz beta-karoten, które także mogą przysłużyć się gęstej czuprynie.

Jak przygotować ocet z pokrzyw na włosy?

Ocet z pokrzyw na włosy to eliksir, który pomoże ci uporać się z wypadającymi włosami. Aby go przygotować, potrzebujesz pół litra octu spirytusowego lub jabłkowego oraz dwie łyżki suszonej pokrzywy. Zamiast zebranych liści możesz też wykorzystać dwie torebki herbaty z pokrzywy. Wrzuć susz do słoika i zalej octem. Zakręć pojemnik metalową pokrywką i odstaw w ciemne miejsce na siedem - czternaście dni. Po tym czasie przecedź miksturę przez gazę, aby usunąć liście. Jeśli korzystałeś z herbaty - po prostu wyjmij torebki. 

Ocet z pokrzywy na włosy: Jak stosować?

Łyżkę octu z pokrzywy wymieszaj ze szklanką wody. Po umyciu włosów szamponem opłucz je roztworem. Pozostaw ocet na kilka minut na włosach, po czym spłucz go starannie wodą. 

Napar z pokrzywy na włosy

Inną płukanką z pokrzywy na włosy jej napar z suszonych liści tej rośliny. Ten specyfik docenią szczególnie osoby z przetłuszczającymi się włosami. Zawarta w liściach pokrzywy witamina B2 reguluje pracę gruczołów łojowych, co redukuje ilość wydzielanego przez nie sebum, dzięki czemu włosy mniej się przetłuszczają. 

Napar z pokrzywy na włosy jest łatwy w przygotowaniu. Zalej dwie stołowe łyżki suszu dwiema szklankami wrzątku. Napar pozostaw do wystygnięcia. Następnie przecedź go przez gazę. Po umyciu włosów szamponem wypłucz je w wywarze z pokrzywy. Efekt powinien być zauważalny już po pierwszym myciu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama