Reklama

Keratynowe prostowanie włosów: Jak zrobić w domu?

Idealnie proste i gładkie włosy to marzenie wielu kobiet. Najpopularniejszy sposób, by osiągnąć ten cel, to korzystanie z prostownicy. Niestety to czasochłonny zabieg, który na dłuższą metę wysusza i niszczy włosy, sprawiając, że stają się bardziej łamliwe. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się prostowanie włosów za pomocą keratyny. Efekt utrzymuje się nawet przez pół roku, a włosy stają się odżywione, idealnie gładkie i pełne blasku. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają dość puszących się i źle układających się włosów. Jednym minusem jest jednak wysoka cena zabiegu w salonach fryzjerskich – podpowiadamy, jak samodzielnie wyprostować włosy za pomocą keratyny.

Reklama

Czym jest keratyna?

Keratyna jest białkiem i naturalnym budulcem włosów (a także skóry i paznokci) oraz ich osłonek. To dzięki niej włosy są silne, elastyczne i błyszczące. Za łamliwość, rozdwajanie końcówek, wysuszenie i matowość włosów odpowiada właśnie niedobór keratyny. Dlatego przemysł kosmetyczny wykorzystuje ją w produkcji kosmetyków do włosów, skóry i paznokci. Dostępna w sklepach keratyna hydrolizowana pozyskiwana jest z białek znajdujących się w wełnie owczej, które bardzo przypominają te występujące w organizmie ludzi. Z łatwością więc wiąże się z białkiem w naszych włosach, błyskawicznie je odbudowując i wzmacniając. Czysta keratyna jest żółto-brunatnym płynem o specyficznym zapachu.

Na czym polega keratynowe prostowanie i jak wpływa na włosy?

Keratynowe prostowanie polega na kilkukrotnym nakładaniu keratyny na oczyszczone i wysuszone włosy, a następnie ich prostowaniu w wysokiej temperaturze za pomocą prostownicy lub żelazka fryzjerskiego. Keratyna wnika bowiem w strukturę włosa pod wpływem wysokiej temperatury. Zabieg jest pracochłonny, wymaga dwukrotnego umycia włosów, dokładnego nałożenia keratyny, a następnie dokładnego prostowania każdego pasma. Bardzo ważne jest, by keratyna nie miała kontaktu ze skórą (zarówno głowy, jak i rąk) oraz nie przedostała się do oczu. Zabieg trwa około 2-4 godzin.

Cena profesjonalnego zabiegu w salonach fryzjerskich to koszt 350-700 zł w zależności od długości włosów. Dlatego wiele osób decyduje się samodzielnie przeprowadzić zabieg, który może dać niemal identyczny efekt.

Jak samodzielnie wyprostować włosy za pomocą keratyny?

Zabieg samodzielnego prostowania włosów za pomocą keratyny można bez większych problemów przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie on wymagał cierpliwości i uwagi. W warunkach domowych może zająć nam nawet 5-6 godzin. Najwygodniej jest zakupić specjalny zestaw z rękawiczkami ochronnymi, szamponem, odżywką, keratyną oraz pędzelkiem do jej nakładania (koszt to około 100- 150 zł). Pierwszym etapem jest kilkukrotne umycie włosów (co najmniej dwukrotne), by pozbyć się resztek kosmetyków i zanieczyszczeń. Następnie włosy należy wysuszyć, a po założeniu rękawiczek ochronnych dokładnie nałożyć keratynę na całą długość włosów. Warstwa nie może być zbyt gruba, a keratyna nie powinna mieć kontaktu ze skórą głowy, ponieważ może wywołać podrażnienia. Kolejnym krokiem jest dokładne wyprostowanie każdego pasma włosów prostownicą o temperaturze 230 stopni Celsjusza. Następnie włosy należy umyć i nałożyć na nie odżywkę, którą powinno się pozostawić na włosach przez 20-30 minut, a potem lekko spłukać wodą, tak by na włosach pozostało około 50% odżywki, i znów dokładnie, kilkukrotnie wyprostować każde pasmo włosów.

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Bardzo ważne jest to, że włosów po keratynowym prostowaniu nie należy myć przez 48 godzin (niedopuszczalne jest też ich zamoczenie na deszczu czy przebywanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności). Nie powinny mieć też kontaktu z jakimikolwiek innymi kosmetykami (np. perfumami czy antyperspirantem), ponieważ mogą one zniweczyć efekt lub sprawić, że niektóre pasma będą się puszyć i kręcić. Warto wiedzieć, że efekt zabiegu niszczy też kąpiel w słonej wodzie, np. w morzu.

Ważne są także kosmetyki do włosów – najlepsze będą te przeznaczone do włosów po keratynowym prostowaniu. Zawierają one keratynę i są pozbawione alkoholu, soli oraz detergentów, które przyspieszają wypłukiwanie tego cennego białka z włosów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama