Reklama

Keratyna na włosy: Jak działa? Czy warto ją stosować?

Keratynę najczęściej stosuje się na suche i zniszczone włosy. Zanim jednak zdecydujesz się na keratynowy zabieg w salonie fryzjerskim, warto przyjrzeć się nieco bliżej, czym jest i jak działa na strukturę włosa ta substancja. Istotnym aspektem jest częstotliwość wykonywania zabiegów przy jej użyciu. Poniżej podpowiadamy, do jakiego rodzaju włosów oraz w jakich przypadkach najlepiej sprawdzi się keratyna.

Czym jest keratyna?

Keratyna jest białkiem odpowiedzialnym za budowanie włosów oraz paznokci. Jej produkcja odbywa się w mieszkach włosowych. Białko to wchodzi w skład osłonki włosa. Keratyna dba o mechaniczną wytrzymałość włosów i paznokci oraz sprawia, że są mniej kruche i łamliwe. W wielu salonach fryzjerskich stosuje się np. zabieg keratynowego prostowania włosów, a efektem tego są wygładzone i lśniące kosmyki.

Kiedy warto zastosować kosmetyki z keratyną?

Zaleca się stosowanie tego typu zabiegów szczególnie wtedy, gdy włosy:

Reklama

  • są suche, zniszczone, pozbawione blasku,
  • trudno się rozczesują,
  • są często poddawane stylizacjom z użyciem wysokiej temperatury bądź suchego powietrza,
  • są podatne na rozdwojenie,
  • często są farbowane lub rozjaśniane.

Pielęgnację keratyną można stosować na różne długości włosów. To znacznie poprawi ich stan oraz ogólną kondycję. Niekiedy nałożenie keratyny na włosy może sprawić, że staną się one zbyt puszyste i trudne do okrzesania. Wtedy dochodzi do tzw. przeproteinowania. To wcale nie oznacza, że zabieg był zbędny, a keratyna zniszczyła włosy. W takim przypadku wystarczy umyć głowę szamponem zawierającym silny detergent, a kosmyki wrócą do naturalnego stanu.

Właściwości i działanie keratyny

Keratyna jest częstym składnikiem kosmetyków do włosów — odżywek, szamponów czy masek. Dokładniej są to hydrolizaty keratyny, które w postaci cząsteczek wnikają głęboko w strukturę włosa i odbudowują ubytki w kosmykach. Zabieg pozwala na zwiększenie objętości włosów i wzmocnienie ich od nasady, aż po same końce. Systematyczna pielęgnacja oraz używanie odpowiednich produktów mogą przynieść niesamowite rezultaty. Hydrolizaty keratyny nawilżają oraz regulują wilgotność włosów. Ponadto związki te utrzymują odpowiedni stopień nawodnienia naskórka, a to ma duży wpływ na elastyczność i sprężystość włosów. Ciekawostką jest, że wiązania keratynowe determinują kształt włosów. Mogą być one kręcone lub proste. Wszystko w zależności od rodzaju zabiegu kosmetycznego, jaki zostanie wykonany.

Jak poprawnie korzystać z keratyny, aby nie uszkodzić struktury włosa?

Gotowe kosmetyki, w skład których wchodzi keratyna, można stosować samodzielnie w domu. W grę wchodzi również płynna keratyna, która dostępna jest w drogeriach kosmetycznych. Sprzedawana jest w buteleczkach i ampułkach, a także w sprayu - znacznie wygodniejszym w aplikacji. Środek ten jest świetnym dodatkiem do innych kosmetyków do włosów. Sprawdzi się też w roli maseczki, którą wystarczy nałożyć na umyte wcześniej włosy i delikatnie ją wetrzeć. Jeśli suszysz włosy suszarką, to świetnie się składa, ponieważ pod wpływem ciepła keratyna wchłonie się w najgłębsze warstwy włosa. Powtarzając ten zabieg systematycznie, uzyskasz spektakularny efekt, a twoje włosy odwdzięczą się zdrowym i lśniącym wyglądem.

Zobacz również:

Jak samodzielnie podciąć grzywkę? Poznaj 2 sposoby na cięcie

Jak prawidłowo stosować suchy szampon?

Jak dbać o włosy zimą? Garść przydatnych porad

Jak stosować mąkę ziemniaczaną na włosy?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama