Jak dbać o włosy latem?

Słońce, kąpiele w morzu i świeże powietrze – wydaje się, że nie ma nic zdrowszego. Niestety nasze włosy nie lubią ekstremalnych warunków. Silny wiatr sprzyja ich plątaniu i łamaniu, słona woda sprawia, że stają się sztywne i trudne do rozczesania, a promieniowanie ultrafioletowe uszkadza ich powłokę i strukturę. Nic dziwnego, że bez odpowiednich zabiegów nasze włosy jesienią przypominają kupkę siana, w dodatku połamanego i rozdwojonego. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o włosy, by były lśniące, zdrowe i mocne nawet po urlopie w tropikach.

Co szkodzi włosom latem?

Wydaje się, że letnia aura sprzyja naszym włosom, a słońce nadaje im blask i świeżość. Niestety nadmierne opalanie się bez zabezpieczenia włosów może na nie niekorzystnie wpływać. Wszystko przez szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego, które rozszczelnia powłokę włosów i uszkadza białka znajdujące się wewnątrz. To sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe i zniszczone. Objawem uszkodzenia włosów jest też ich nagłe rozjaśnienie na skutek przebywania na słońcu. Efekt ten potęgują morskie kąpiele. Słona woda co prawda nie szkodzi włosom, ale krople stają się soczewkami jeszcze bardziej skupiającymi promienie słońca. Słona woda zasychająca na włosach powoduje też, że stają się one sztywne, twarde i trudne do rozczesania. Dlatego tak ważne jest dokładne spłukiwanie włosów po morskich kąpielach oraz delikatne usunięcie nadmiaru wody na przykład za pomocą ręcznika.

Jak dbać o włosy latem?

Latem najważniejszym zabiegiem jest regularne nawilżanie włosów, ponieważ słońce i wysokie temperatury sprzyjają ich wysuszaniu. Każdego dnia stosuj maski z lipidami lub nawilżające olejki. Przed wyjściem na plażę użyj odżywki do spłukiwania – zabezpieczysz włosy i sprawisz, że będą się łatwo rozczesywały. Możesz tez przygotować naturalny preparat zamykający łuski włosów i chroniący je przed uszkodzeniami. Wystarczy że do butelki z atomizerem wlejesz wodę i dodasz sok z cytryny. Taką mieszanką możesz spryskiwać włosy przed nałożeniem maski lub odżywki, a także każdego ranka przed wyjściem z domu. Jeśli planujesz spędzić dużo czasu na słońcu, zastosuj specjalne kosmetyki z filtrem UV. Skutecznie ochronią one włosy przed promieniowaniem, a dodatkowo zawierają one witaminy młodości: A i E oraz substancje nawilżające. Po powrocie z plaży czy górskiej wędrówki dokładnie umyj włosy i zaaplikuj regenerującą odżywkę. Latem nie rozstawaj się też z suszarką. Suszenie włosów na słońcu jest dla nich niezdrowe, ponieważ woda w połączeniu ze słońcem powoduje uszkodzenia osłonek włosów.

Jakich zabiegów unikać latem?

Późną wiosną i latem lepiej unikać farbowania i rozjaśniania włosów. Zabiegi te sprzyjają uszkodzeniu osłonki włosów, przez co stają się one jeszcze bardziej wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Niewskazane są także silnie oczyszczające kosmetyki. Sprawiają one, że włosy stają się bardziej wrażliwe na wiatr i podatne na złamania. Jeśli planujesz kąpiele w morzu, ogranicz w tym czasie specyfiki zawierające sól morską – w nadmiarze można ona nadmiernie wysuszać włosy i powodować utratę naturalnego blasku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama