Reklama

Domowe środki skuteczne w ukrywaniu siwych włosów

Białe lub jaśniejsze włosy, które pojawiają się u kobiet i mężczyzn po 40 roku życia, rzadko są powodem do radości. Dla wielu osób są one symbolem nadchodzącej starości. Jeśli na twojej głowie pojawiły się pierwsze siwe włosy, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Pokażemy ci kilka najbardziej efektywnych sposobów na ich ukrycie. Co powoduje pojawianie się siwych włosów? Jak już wspominaliśmy są one wyraźną oznaką starzenia się, zdarzają się jednak również u niektórych młodych ludzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Zjawisko to jest łatwiej dostrzegalne u osób z ciemnymi włosami. Podobnie jak w przypadku zmarszczek ludzie szukają coraz to nowych sposobów na ich wyeliminowanie lub ukrycie. Siwienia naszych włosów nie da się uniknąć, jednak możliwe jest opóźnienie tego procesu. Wystarczy pokryć włosy naturalnym barwnikiem lub wykorzystać kilka naturalnych produktów, dostępnych praktycznie w każdym domu. Upływ czasu jest główną przyczyną siwienia włosów. Wiek, w którym zaczynają się one pojawiać, zależy od naszych genów, odziedziczonych po matce. Jeśli więc twoja matka miała dużo siwych włosów w stosunkowo młodym wieku, to bardzo prawdopodobne jest, że proces ten zacznie się u ciebie przed czterdziestką. Główną tego przyczyną są braki melaniny - naturalnego pigmentu - która nadaje naszym włosom ich kolor. Proces ten mogą w dodatku przyśpieszyć takie czynniki, jak stres i niezdrowy styl życia. Mówi się również, że stan naszych włosów może pogorszyć częste spożywanie rafinowanej mąki i cukrów. Teza ta nie została jednak całkowicie potwierdzona. Siwe włosy występują częściej i szybciej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Większość ludzi stosuje jednak te same metody ich ukrycia.

Reklama

Podstawowe środki zaradcze opóźniające siwienie włosów:

Dzięki wypisanym poniżej, łatwo dostępnym produktom możesz poprawić wygląd swoich włosów i znacząco spowolnić proces ich siwienia. Są one również pomocne w ich nawilżeniu i wzmacnianiu. Wspominaliśmy już, że za przedwczesne siwienie włosów odpowiedzialne są głównie nasze geny. Jednakże niedobór jodu lub miedzi również może zdecydowanie przyspieszyć ten proces. Dlatego też warto jeść więcej orzechów, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, awokado i grochu. Należy również ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie.

Najlepsze domowe produkty, pomagające uniknąć siwienia włosów:

Szałwia

Zioło to jest zalecane zwłaszcza dla osób z brązowymi włosami. Szałwia posiada liczne właściwości prozdrowotne i można wykorzystać ją na wiele sposobów. Najlepszy dla naszych włosów będzie jednak specjalny napar. Wystarczy zmieszać garść liści szałwii z odrobiną czarnej herbaty i dodać mieszankę do pół litra wrzącej wody. Następnie trzeba ostudzić otrzymaną miksturę i wykorzystać ją jako płukankę do włosów.

Rozmaryn

Jeśli masz ciemne włosy, właśnie to zioło pomoże ci utrzymać ich kolor przez dłuższy czas. Wystarczy przygotować specjalny napar, dodając cztery łyżki rozmarynu do pół litra wody. Środek ten jest znakomitym sposobem na wzmocnienie korzeni naszych włosów i poprawę stanu skóry głowy. Można używać go w postaci sprayu , aby dokładniej pokryć włosy. Regularne stosowanie tego środka przez kilka dni sprawi, że nasze włosy staną się ciemniejsze.

Rumianek i Kurkuma

Owe zioła wykorzystywane są zwykle w przypadku blond włosów. Nie tylko przykrywają one ich siwienie, lecz nadają im również zdrowy połysk. Wystarczy dodać 4 łyżki rumianku do 1 litra wody. Miksturę staranie przefiltruj i wykorzystaj jako płukankę. Jeśli chcesz nadać swoim włosom kolor miodu, do substancji dodaj jeszcze dwie łyżki sproszkowanej kurkumy.

Olejki z awokado, arganowy i kokosowy

Trudno będzie ci znaleźć skuteczniejsze produkty, opóźniające pojawienie się siwizny na włosach. Olejki te są również naturalnymi środkami nawadniającymi skórę i włosy. Należy zmieszać wszystkie trzy i otrzymaną mieszankę wykorzystać w roli specjalnej maseczki na włosy. Po rozprowadzeniu na głowie przykryj ją nagrzanym ręcznikiem, poczekaj około 20 minut i następnie spłucz całość ciepłą wodą.

Magnolia

Napar z magnolii jest idealnym sposobem na ukrycie siwiejących włosów. Wystarczy dodać łyżkę tej rośliny do szklanki gorącej wody. Gdy mikstura wystygnie należy staranie ją przefiltrować i wykorzystać jako płukankę do czystych włosów. Przyciemni ona siwiejące obszary i nada naszym włosom bardziej równomierną barwę.

Możesz również w dowolny sposób łączyć dostępne w twoim domu produkty. Dzięki nim stworzysz skuteczne środki ukrywające siwiejące włosy.

Jaja + orzechy + rozmaryn

Do tego przepisu musisz zgromadzić 2 liście orzecha włoskiego, 5 rozgniecionych orzechów, jedną skorupkę jajka oraz garść rozmarynu. Wymieszaj razem te składniki, tworząc specjalną papkę. Wykorzystaj ją jako maseczkę na włosy i pozwól działać przez około godzinę. Następnie spłucz wszystko dużą ilością wody. Zabieg ten powtarzaj raz w tygodniu.

Rozmaryn + szałwia

Dodaj trzy łyżki każdego z tych ziół (najlepiej świeżych) do szklanki wrzątku. Substancję dobrze wymieszaj i poczekaj około 10 minut. Po schłodzeniu i przecedzeniu mieszanka będzie znakomicie nadawać się do płukania naszych włosów. Pamiętaj tylko, aby nie spłukiwać jej wodą.

Sok z cytryny + henna

Składnikami tej mieszanki są trzy łyżki sproszkowanej henny i łyżka soku z cytryny. Wymieszaj je staranie, tworząc specjalną papkę. Rozprowadź ją na włosy przy pomocy plastikowej folii. Pozwól substancji działać przez trzy godziny, a następnie spłucz ją wodą. Miej jednak na uwadze, że henna nada twoim włosom czerwonawy odcień, jeśli proces ten powtórzysz kilka razy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama