Reklama

7 najczęstszych powodów występowania łupieżu

Łupież to jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy, na którą cierpi większość populacji. Prawie każdy z nas na pewnym etapie życia przetestował praktycznie wszystkie dostępne kuracje przeciwłupieżowe, ale ten uporczywy problem zazwyczaj powracał. W większości przypadków problem z łupieżem nie jest bardzo poważny, ale jest dość zawstydzający i irytujący. W niektórych przypadkach łupież może jednak powodować inne problemy skórne, takie jak wypryski i trądzik. Ale czy kiedykolwiek pomyślelibyśmy, że przyczyna tego uporczywego problemu może leżeć w tak prostych rzeczach jak nasz styl życia, przyzwyczajenia, dieta, higiena oraz stres? Poniżej prezentujemy niektóre z głównych przyczyn występowania łupieżu.

Reklama

Niewłaściwe szczotkowanie włosów

Niewłaściwe szczotkowanie włosów podnosi ryzyko wystąpienia łupieżu. Okresowe pozbywanie się martwych komórek naskórka to naturalny mechanizm występujący na skórze głowy. Właściwe szczotkowanie lub czesanie włosów, co najmniej dwa razy dziennie jest bardzo istotne, aby pozbyć się tych komórek. Dodatkowo szczotkowanie włosów dostarcza im powietrza oraz poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co jest kluczowe w utrzymaniu zdrowych włosów.

Niewłaściwe mycie włosów

Niedokładne mycie włosów prowadzi do kumulowania się martwych komórek naskórka oraz tłuszczu na skórze głowy, co może powodować łupież i swędzenie. Zaleca się, aby myć włosy, co drugi dzień używając łagodnego ziołowego szamponu, ponieważ środki myjące i związki chemiczne obecne w zwykłych szamponach powodują puszenie i kręcenie się włosów. Jeśli po umyciu włosów szamponem stosujesz odżywkę pamiętaj, aby nakładać ją w odstępie od skóry głowy wynoszącym co najmniej 2,5 cm. Nie zapomnij na końcu dokładnie jej spłukać, aby na włosach nie pozostały żadne resztki.

Stres

Nadmierny stres wywołany przez pracę, sesję egzaminacyjną czy też całe mnóstwo innych rzeczy może powodować powstawanie łupieżu oraz wypadanie włosów. Stres ma wpływ na nasz stan zarówno fizyczny jak i umysłowy. Postaraj się jednak, żeby stres nie przejął nad tobą kontroli.

Nadużywanie produktów do włosów

W czasach, kiedy wszyscy przechwalają się swoimi fryzurami prosto z salonu fryzjerskiego uzyskanymi dzięki zastosowaniu produktów do stylizacji naładowanych chemikaliami, ciężko pokazać się w zwyczajnym uczesaniu. Jeśli więc nie widzisz innego wyjścia używaj kosmetyków do układania włosów z umiarem, ponieważ niektóre substancje chemiczne w nich obecne mogą nasilać łupież.

Niewłaściwa dieta

W dużej mierze współczesny sposób odżywiania jest odpowiedzialny za problemy takie jak łupież. Obecnie w naszej diecie znajduje się dużo produktów przetworzonych, cukru, tłuszczu oraz produktów smażonych, które powodują stany zapalne a to z kolei powoduje łuszczenie się skóry i łupież. Postaraj się ograniczyć spożycie soli, cukru i nasyconych tłuszczy trans.

Zastąp dietę składającą się z produktów przetworzonych na dietę bogatą w przeciwutleniacze, która zawiera minerały takie jak cynk, witamina B oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Nie zapominaj o dużej ilości warzyw i owoców, spożywaj je na surowo jak i w formie ugotowanej.

Sucha skóra

Osoby z suchą skórą częściej skarżą się na łupież. Problem ten nasila się zimą z powodu występowania suchego powietrza i zimnego wiatru. U osób z suchą skórą występuje łupież, który nie jest tłusty a płatki łupieżu są mniejsze niż normalnie.

Łojotok

Łojotok zazwyczaj występuje u osób posiadających skórę tłustą. Powoduje powstawanie białych lub żółtawych płatków na tłustych obszarach ciała takich jak skóra głowy, twarz, brwi, boczna część nosa, tylna i wewnętrzna część ucha.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama