Reklama

12 interesujących faktów na temat włosów

Podobnie jak paznokcie, ręce, palce czy twarz, twoje włosy wiele o tobie mówią. Tak cienkie i delikatne, a jednocześnie wytrzymałe. Codziennie poświęcamy im dużo czasu, pielęgnując je i układając. Teraz pora na kilka ciekawostek, z których niejedna może nas zaskoczyć. Oto, czego prawdopodobnie nie wiedziałaś o ludzkich włosach.

Reklama

Blondynki mają więcej estrogenu

Kolor włosów jest naturalnym wskaźnikiem, który mówi o wielu sprawach. Badania naukowe wykazały, ze kobiety o jasnych włosach mają więcej estrogenu niż te o innym kolorze włosów. Uważa się również, że wykazują one więcej pozytywnych cech charakteru i mają bardziej młodzieńcze usposobienie.

Rudowłosi bardziej odczuwają ból

Osoby o rudych włosach są mniej odporne na ból. Dentyści i lekarze uważają, że są bardziej wrażliwi na ból, a jednocześnie bardziej odporni na działanie środków przeciwbólowych.

Porost włosów

Włosy na twarzy rosną szybciej niż w jakimkolwiek innym miejscu na ciele. Włosy na twarzy rosną od 0,3 do 0,5 mm na dzień. Jeśli mężczyzna nie goliłby się przez całe życie, jego broda osiągnęłaby 9 metrów, a więc byłaby dłuższa od orki!

Łysienie związane jest z chorobą serca

Nadmierna utrata włosów zawsze jest objawem problemu zdrowotnego. Ostatnie badanie, które objęło 40 000 mężczyzn wykazało, że istnieje związek pomiędzy łysieniem a ryzykiem choroby serca. Łysi mężczyźni wykazywali o 70% większą skłonność do zapadania na chorobę serca w porównaniu do mężczyzn, którzy nie stracili włosów.

Roztocza na rzęsach

Możesz być zaskoczona tym faktem, ale w mieszkach włosowych naszych rzęs żyją roztocza. Żywią się one wydzielinami ciała takimi jak sebum. Zbyt częste stosowanie produktów takich jak tusz do rzęs czy eyeliner może spowodować zwiększenie ich populacji, co z kolei prowadzi do utraty mieszków włosowych.

Ludzki włos jest niemal niezniszczalny

Pomijając spalenie, włosy ludzkie są praktycznie niezniszczalne. Są odporne nawet na niektóre kwasy czy żrące środki chemiczne.

Wytrzymałość włosów

Jeden ludzki włos może udźwignąć 100 gramów. Interesującym jest fakt, że lina wykonana ze 100 włosów może udźwignąć nawet do 10 kg.

Najszybciej rosnąca tkanka

Włosy, obok szpiku kostnego, to najszybciej rosnąca tkanka w ludzkim organizmie. Specjaliści zalecają podcinanie włosów co 6 tygodni w celu zachowania ich w dobrej kondycji.

Blondyni mają więcej włosów

Badania naukowe wykazały, że blondyni mają więcej włosów niż osoby o innym ich kolorze. Średnia ilość włosów u blondynów to 130 000, podczas gdy u ludzi o innym kolorze włosów – 100 000.

Ciekawostka o szympansach

Nasze ciała są pokryte włosami o takiej samej gęstości jak ciała szympansów. Brzmi to być może zaskakująco, ale to prawda. Widzimy tylko najgrubsze i najciemniejsze włosy na naszym ciele, przez co mamy fałszywy obraz naszego owłosienia.

Niepełnosprawność i kolor włosów

Choroby często dotykają osoby o włosach blond i niebieskich oczach. Fakt ten potwierdza badanie przeprowadzone na 50 dzieciach z zaburzeniami uczenia się. 20% z nich miało włosy blond, podczas gdy wśród dzieci o innych kolorach włosów jedynie 11% to dzieci niepełnosprawne. Włosy blond i niebieskie oczy często występują u osób chorych na fenyloketonurię.

Wypadanie włosów

Każdy człowiek traci średnio od 60 do 100 włosów i jest to zupełnie normalne zjawisko. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na zwiększone wypadanie włosów, a należą do nich ciąża, dieta, pora roku lub choroba. Ludzki włos średnio pozostaje na głowie od 3 do 7 lat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama