Reklama

10 wskazówek jak dbać o włosy

Czy twoje włosy są twoją dumą, czy raczej czymś, co wolałabyś zakrywać czapką? Jeśli nie wyglądają one tak, jakbyś tego chciała, to najprawdopodobniej zapomniałaś o podstawowych zasadach, których powinnaś przestrzegać. Każdego dnia są one atakowane przez różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz promienie słoneczne, dlatego jeśli nie dbasz o nie wystarczająco dobrze, to żadna ilość drogich kosmetyków nie sprawi, że twoje włosy będą zdrowe. Tak więc wróćmy do podstawowych zasad, które powinna znać każda dziewczyna.

Reklama

Używaj delikatnego szamponu

Oczywiście musisz myć regularnie włosy, aby wyglądały one zdrowo, jednak nie możesz też przesadzać. Dla większości osób mycie głowy co drugi dzień jest wystarczające, aby utrzymać ją w czystości, jednak robiąc to częściej, pozbawiasz swoje włosy naturalnych olejków, sprawiając tym samym, że włosy stają się suche i łamliwe. Powinnaś także używać łagodnego szamponu, który nie zawiera siarczanów.

Nie wycieraj włosów ręcznikiem

Włosy są bardziej podatne na zniszczenia, kiedy są mokre, dlatego jeśli wycierasz je ręcznikiem, to najprawdopodobniej je niszczysz. Najlepszym sposobem w tym wypadku jest delikatne wytarcie włosów starym podkoszulkiem, ponieważ jest on bardziej chłonny i nie niszczy włosów.

Nie szarp włosów, jeśli masz kołtuny

Kolejnym powodem, dla którego możesz mieć zniszczone włosy, jest zbyt mocne szarpanie ich skołtunionych końców. Zanim użyjesz szczotki do ich rozczesania, to najpierw spróbuj je rozplątać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Unikaj zbyt wysokich temperatur

Wysoka temperatura negatywnie wpływa na twoje włosy, dlatego zmniejszaj ją we wszystkich urządzeniach do stylizacji, jakich używasz. Kiedy masz czas, pozwól, aby włosy wyschły naturalnie. Nie powinnaś ich także myć w zbyt gorącej wodzie.

Głębokie odżywianie raz w tygodniu

Twoje włosy będą łatwiejsze w okiełznaniu i bardziej lśniące, jeśli będziesz je głęboko odżywiać raz w tygodniu. Nie potrzebujesz do tego drogich kosmetyków, wystarczy, że użyjesz do tego celu oleju takiego jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, oleju z siemienia lnianego czy oleju migdałowego. Podgrzej wybrany przez siebie olej, a następnie wmasuj go we włosy (upewnij się, że nie jest on zbyt gorący). Następnie owiń głowę ręcznikiem i pozostaw tak na około godzinę. Po tym czasie spłucz włosy ciepłą wodą i umyj je szamponem.

Podcinaj włosy

Im dłuższy odstęp między kolejnym podcięciem włosów, tym bardziej zauważalne są rozdwojone końcówki. Włosy powinno się podcinać co najmniej co dwa miesiące, nawet wtedy, kiedy myślisz, że tego nie potrzebujesz. Niektóre osoby uważają również, że regularne podcinanie włosów sprawia, że stają się one grubsze.

Chroń włosy przed pogodą

Jeśli chcesz, aby twoje włosy były lśniące i zdrowe, to chroń je przed pogodą, nosząc czapkę. Zarówno słońce, jak i zimny wiatr mogą je wysuszać, a jeśli mieszkasz w dużym mieście, to niszczą je również zanieczyszczenia. Jeśli przez długi czas będziesz przebywać na świeżym powietrzu, to załóż na głowę czapkę, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Maski do włosów bogate w proteiny

Jeśli masz tendencję do puszących się włosów, to stosuj naprzemiennie terapię gorącym olejem oraz maskę bogatą w proteiny. Najprostszą maskę możesz zrobić, mieszając żółtko z dwóch jajek razem z letnią wodą. Możesz użyć także awokado lub majonezu. Następnie tak przygotowaną mieszankę wmasuj we włosy i zawiń je ręcznikiem, pozostawiając je w ten sposób na około godzinę. Po tym czasie umyj głowę.

Raz w miesiącu myj włosy oczyszczającym szamponem

Szampony oczyszczające usuwają nadmiar nagromadzonych we włosach kosmetyków. Zabieg ten powinno się przeprowadzać raz w miesiącu, ponieważ jeśli jest on robiony częściej, to może uszkodzić włosy. Szampon oczyszczający nie tylko usuwa nadmiar produktów pielęgnacyjnych z włosów, lecz także przywraca im naturalny blask.

Jedzenie i picie dla zdrowych włosów

To, co jesz i pijesz, również może mieć wpływ na wygląd twoich włosów. Aby były one odżywione i nawilżone, musisz mieć zbilansowaną dietę, która zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, białko, witaminy oraz minerały. Musisz także odpowiednio się nawadniać, pijąc dużą ilość wody każdego dnia. Pamiętaj, że to, co dobre dla ciebie jest również dobre dla twoich włosów. Jedz dużo owoców i warzyw, a także nasion i orzechów, a twoje włosy będą lśniące i sprężyste.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama