Reklama

Które wino wybrać: białe czy czerwone?

Jeżeli jesteś koneserem win, to z pewnością nie znasz tego dylematu, kiedy stając przed półką w sklepie zastanawiasz się, którą butelkę wybrać. Wiesz czego chcesz i co powinieneś wybrać. Dla tych, którzy nie mają tak łatwego wyboru, przygotowaliśmy krótki przewodnik, pokazujący, który rodzaj trunku wybrać w danej sytuacji. To z pewnością ułatwi ci wybór, choć znalezienie ulubionego smaku i aromatu nadal nie będzie proste.

Reklama

Jeżeli chcesz zapobiec występowaniu raka - wybierz czerwone wino

Wpływ czerwonego wina na nasze zdrowie nie jest do końca jasny. Z jednej strony ciągle słyszymy, że powinniśmy unikać nawet najmniejszych dawek alkoholu, z drugiej jednak możemy spotkać się z opinią, że czerwone wino jest zalecane w profilaktyce antyrakowej. Zalecana dzienna dawka nie powinna jednak przekraczać kieliszka dla kobiet i dwóch dla mężczyzn. A wszystko za sprawą polifenoli, których stężenie w winie czerwonym jest nawet kilka razy większe niż w winie białym. Z pewnością, jeżeli chcesz zapobiegać chorobom nowotworowym, powinieneś zdecydować się na wino czerwone.

Jeżeli chcesz zapobiegać białaczce wybierz czerwone wino

Analogicznie postępując, jeżeli chcesz przeciwdziałać białaczce, to wybór powinien być prosty. Czerwone wino. Ten sam związek który pomaga w walce z innymi typami nowotworu, pomoże również w walce z białaczką. Mowa oczywiście o resweratrolu. Od lat trwają badania, które jednoznacznie wskazują pozytywny wpływ tego związku na chorych walczących z różnymi typami raka.

Jeżeli jesteś na diecie wybierz wino białe

Białe wino jest zdecydowanie delikatniejsze i lżejsze niż czerwony odpowiednik. Osoby dbające o linię powinny więc zdecydować się na ten rodzaj trunku. Zawiera znacznie mniej kalorii, a więc wybór jest prosty. Jeżeli wolisz wino czerwone, musisz wybrać pomiędzy dietą, a ulubionym smakiem.

Jeżeli masz delikatny żołądek wybierz białe wino

Jak już wcześniej wspominaliśmy, białe wino jest dużo lżejsze od czerwonego. Dlatego jeżeli obawiasz się o swój żołądek, lub po prostu nie chcesz źle się czuć, wybierz zdecydowanie białe wino. Jest o wiele łatwiej przyswajalne i nie musisz obawiać się o bolący żołądek.

Do lekkich posiłków wybierz białe wino

Jeżeli chodzi o dobór wina do rodzaju posiłku, to wybór nie jest prosty. Z reguły powinniśmy kierować się swoim smakiem, jednak istnieją pewne zasady, które wpajane są nam przez szefów kuchni. A mianowicie zalecają nam oni picie lżejszego, białego wina do posiłków. Jaki konkretnie rodzaj dobrać do wybranego posiłku? Wytrawne wino idealnie komponuje się z rybami, owocami morza, drobiem i serami, a także drobnymi przekąskami i sałatkami. Działa wtedy pobudzająco na nasz apetyt. Wino półwytrawne pasuje do tej samej grupy pokarmów, jednak jest znacznie delikatniejsze w smaku. Jeżeli nie przepadasz za winem wytrawnym, zamień je na półwytrawne. Możesz pić je również do białego mięsa. Słodkie i półsłodkie wina będą komponować się z deserami, ciastami i owocami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama